Zwierzątko dla dziecka – gryzonie

Największym atutem gryzoni jako zwierzątek, nad którymi opiekę można powierzyć młodemu człowiekowi, jest ich nieodparty urok. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na chomika, świnkę morską czy szczurka, jest więcej niż prawdopodobne, że nasze dziecko z miejsca się w nim zakocha, o ile oczywiście nie ma żadnych związanych z gryzoniami fobii.

Karmienie

Wiele gatunków gryzoni, jak myszy czy szczury, żywi się praktycznie wszystkim, dlatego bez problemu mogą dzielić z nami część diety. W sklepach zoologicznych dostępne są jednak specjalne mieszanki dzięki którym zwierzęta otrzymują pożywienie pełnowartościowe, dopasowane do ich potrzeb. Pokarm dla chomika czy pokarm dla szynszyli nie są ani szczególnie drogimi, ani szczególnie trudno dostępnymi produktami, dlatego o ile w naszej miejscowości znajduje się sklep zoologiczny zakup pokarmu dla zwierzątka spokojnie możemy powierzyć dziecku. Warto mu jednak uzmysłowić, że dieta gryzonia powinna być w pewnym stopniu zbliżona do tego, z czym ma do czynienia w naturze i zróżnicowana, dlatego warto albo zmienić od czasu do czasu markę pokarmu, albo podzielić się czasami z podopiecznym orzeszkiem czy kawałkiem sera.

Rozrywka

Dziecko musi też zdać sobie sprawę z tego, że gryzonie to ssaki, podobnie jak my, dlatego niemal nieustannie potrzebują zajęcia. Klatka, w której mieszkać będzie zwierze powinna zostać wyposażona w najróżniejsze sprzęty, jak akcesoria dla chomika (kołowrotek), czy drabinki dzięki którym gryzonie będą mogły ćwiczyć się w aktywności fizycznej, do której stworzyła je natura. Rozrywka jest niezbędna zarówno mniejszym gryzoniom, takim jak myszki czy chomiki, jak i większym, jak szynszyle czy świnki morskie. Jeśli więc chcemy kupić dziecku świnkę morską – kupmy też zabawki dla świnki morskiej – hamaczki, materacyki, tunele, norki. W przeciwnym razie zwierze staje się przygnębione i złośliwe.

Pielęgnacja

O niektóre gryzonie trzeba troszczyć się szczególnie. Niezbędne mogą okazać się takie akcesoria dla świnki morskiej lub szynszyla, które umożliwią obcinanie im pazurków, rozczesanie sierści czy zapobieganie pasożytom. Każdy gryzoń ma w tym zakresie własne potrzeby, choć gatunki takie jak myszy i szczury są w stanie zadbać o siebie praktycznie bez pomocy właściciela.