Sposoby na kreta

Najskuteczniejszym sposobem na kreta w naszym ogrodzie jest… niewpuszczanie go tam. Jak to zrobić? Już na etapie planowania wstępnego urządzenia ogrodu – warto wybudować dostatecznie głęboką podmurówkę ogrodzenia, tak aby stała się ona „murem nie do przejścia” dla kreta.

Dobrym sposobem jest również umieszczenie głęboko w ziemi siatki ocynkowanej. Siatka musi mieć dość gęste oczka, wtedy będziemy mieli pewność, że kret nie poradzi sobie z nią i jej nie przejdzie.

Jeszcze innym, prostym sposobem, jest wykopanie rowu i wypełnienie go kamieniami – takie podłoże powinno skutecznie zniechęcić kreta do naszej posesji.

Jeśli nie zadbaliśmy o takie wstępne „odstraszanie” kreta – później możemy mieć problem z jego obecnością. Chcąc się pozbyć kreta z naszego ogrodu, pamiętajmy po pierwsze o tym, że jest to zwierzę chronione – w związku z tym wszystkie sposoby muszą być dla tego niewidzącego zwierzaka w pełni bezpieczne. Możemy wykorzystać np. to, że kret, choć nie widzi, do doskonale słyszy i czuje – jednymi z najlepszych sposobów na odstraszanie go są więc metody akustyczne i zapachowe.

Jak wypłoszyć kreta za pomocą dźwięku?
Wszelkie dźwięki, które dostają się pod powierzchnię ziemi są dla kreta drażniące i przykre – będzie więc omijał miejsca, w których są one słyszalne. Tu jednak musimy zapamiętać – kret po pewnym czasie przyzwyczaja się do źródła dźwięku i nie reaguje na niego, dlatego wszelkiego rodzaju urządzenia, które emitują dźwięk należy po pewnym czasie instalować w innym miejscu.
Aby wypłoszyć kreta można np. wbić do ziemi pręty i stukać w nie (co jednak byłoby dla nas dość uciążliwe) w związku z tym lepszym sposobem jest wzmocnienie efektu i zamontowanie na takich prętach, czy rurkach np. wiatraczków, których dźwięk będzie przez pręty przedostawał się do ziemi i odstraszał kreta. Można również skorzystać z oferty sklepów ogrodniczych i nabyć urządzenia emitujące dźwięki o niskiej częstotliwości – wyjątkowo nieatrakcyjne dla słuchu kretów.

Naszym sprzymierzeńcem może się również okazać zapach – krety nie przepadają za intensywnymi, ostrymi zapachami i takie właśnie mogą je zniechęcić do kopania w naszym ogrodzie.