Oczko wodne w ogrodzie

Oczko wodne w ogrodzie to marzenie wielu właścicieli domków jednorodzinnych. Wbrew pozorom – nawet niewielkie oczko – wymaga jednak dość dużego zaangażowania, a więc zabierajmy się za prace nad nim tylko wtedy, gdy mamy dostateczną motywację, ewentualnie zlećmy jego instalację fachowcom.

Zanim pomyślimy o kształcie oczka i wszelkich elementach dekoracyjnych – roślinach, oświetleniu itp. – po pierwsze zwróćmy uwagę na to, gdzie je umiejscowić. Nie wszystkie miejsca w ogrodzie nadają się do tego, aby powstało tam oczko wodne.

Oczywiście oczko ma przede wszystkim pełnić funkcje estetyczne – zatem nie będziemy go na pewno umieszczać w miejscu słabo eksponowanym. O jego lokalizacji musi zadecydować również kilka podstawowych zasad natury technicznej. W związku z tym nie możemy założyć oczka wodnego nad różnego rodzaju instalacjami (wodociągową, kanalizacyjną, elektryczną, gazową i in.).
Oczka nie umieszczajmy również w pobliżu drzew i innych większych roślin (szczególnie liściastych) – ich system korzenny może nie tylko utrudnić samą budowę oczka, ale również jego późniejsze funkcjonowanie.

Oczko to zbiornik wodny – jeśli chcemy, by prezentował się elegancko – musimy zapewnić odpowiednie warunki dla znajdującej się w nim wody, tak aby szybko nie mętniała, a także by nie stała się ona odpowiednim środowiskiem do rozwoju takich roślin, których akurat w oczku nie chcielibyśmy widzieć.

Tafla wody w oczku musi więc być odpowiednio wyeksponowana na światło słoneczne, co nie oznacza, że cała ma być w nim „skąpana” – wręcz przeciwnie – warto zadbać o to, aby choćby niewielka część wody w oczku była ukryta w cieniu – w takiej wodzie nie rozwiną się np. glony, a jeśli w naszym oczku mamy ryby i inne zwierzęta – znajdą one ochłodę w tej części oczka wtedy, gdy nasłonecznienie będzie zbyt duże.

Abyśmy się mogli cieszyć atrakcyjnym wyglądem oczka wodnego – musimy o nie dbać na bieżąco – woda musi być kontrolowana np. pod kątem właściwego natlenienia. Tylko czysta woda będzie właściwym środowiskiem dla wodnej flory i fauny.