W jaki sposób uprawiać palmę mrozoodporną?

Pogoda panująca w Polsce bywa nieprzewidywalna, dlatego hodowla palmy mrozoodpornej wymaga niekiedy dogrzewania. Jednak należy mieć świadomość, że przy tak zmiennych warunkach czynność ta nie gwarantuje końcowego sukcesu. Które gatunki można zasadzić w ogrodzie? Jeśli jesteśmy początkującymi ogrodnikami, to warto wybrać na początek Szorstkowca Fortunego, Palmę Igłową lub Palmę Sabałową. Wzrost podanych gatunków może być minimalny lub żaden, z uwagi na występowanie chłodnych pór letnich w naszym kraju.

Co wybrać – nasiona czy sadzonki?

Dla osób wykazujących się największą cierpliwością najtańszą opcją będzie zakup nasion. Jednak należy liczyć się z tym, że mogą nie wzejść lub ich wzrost nastąpi dopiero po kilku latach. Bardziej komfortowym rozwiązaniem jest zakup sadzonek lub dorosłej palmy. Rozwinięte rośliny wykazują znacznie większą odporność na niskie temperatury. Jednak, im większa palma mrozoodporna, tym większy czeka nas wydatek.

Dobór podłoża i stanowiska

Palmy nie wymagają specjalnego typu podłoża, lecz warto zainwestować w gotowe mieszanki ziemi wraz z bazową dawką nawozów. Najistotniejsze jest to, aby gleba była dobrze przepuszczalna. Z kolei najdogodniejszym miejscem do posadzenia palm są miejsca o mocnym nasłonecznieniu. W naszym klimacie najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie wybranie miejsca południowego w pobliżu ogrodzenia lub budynków. W ten sposób stworzymy odpowiedni mikroklimat i należytą osłonę przed wiatrem.