Czego nie może jeść pies?

Bądźmy szczerzy: nasze psy, gdyby tylko mogły, jadłyby absolutnie wszystko. Od smakowitego czekoladowego ciasta, przez swoją karmę, nasz obiad, aż po leżące na ulicy kocie odchody. Jakby tego było mało, wiele z nich dokładnie to próbuje robić – a na nas spada rola stróża, pilnującego, by czworonóg nie zjadł czegoś, czego nie powinien. A czego nie powinien?

Czekolada
O tym wiedzą chyba wszyscy posiadacze psów. Czekolada, a właściwie kakao, zawiera w sobie teobrominę, substancję, która jest dla psów zabójcza. Dla średniej wielkości psa dawka śmiertelna to pół kilograma czekolady gorzkiej; im mniejszy pies, tym groźniejsze są nawet małe ilości.

Cebula
Zawiera w sobie tiosiarczan sodu, który może powodować anemię. Już dwa plasterki w tygodniu mogą przyczynić się do problemów z oddychaniem, mitem jest też przekonanie, że ugotowanie cebuli pomaga.

Niektóre owoce
…Są dla naszych zwierzaków mocno niewskazane. Rodzynki i winogrona powodują uszkodzenia nerek, awokado jest silnie trujące i uszkadza serce, a cytrusy w ilościach większych niż symboliczne powodują wymioty.

Kawa
Tak jak i kakao, zawiera w sobie teobrominę, a więc jest szkodliwa w najmniejszych nawet ilościach. To samo tyczy się herbaty. Poza tym, sama kofeina również jest dla psów szkodliwa.

Alkohol
Podawanie psu alkoholu to bardzo, bardzo zły pomysł. Jego wątroba jest mniejsza niż ludzka, i nawet niewielkie ilości „procentów” wpływają na psa bardzo szkodliwie. Upojenie alkoholowe może skończyć się dla psa śpiączką, zatrzymaniem krążenia, uszkodzeniami mózgu, nerek i wreszcie, śmiercią.

Leki i wyroby medyczne przeznaczone dla ludzi
Chociaż niektóre środki mają niemal identyczny skład, próbując leczyć psa środkami dla ludzi należy być bardzo ostrożnym. W szczególności należy unikać podawania psu ludzkich suplementów diety, gdyż mogą się w nich znajdować substancje, których czworonóg nie powinien otrzymywać.

Orzechy makadamia
Niezbyt popularne w Polsce, jednak bardzo toksyczne dla psów.