Tego nie rób w lesie!

Spacer po lesie – czy można sobie wyobrazić lepszy sposób na regenerację sił i relaks po ciężkim tygodniu spędzonym w ruchliwym mieście? Miłośników leśnych wycieczek na pewno nie trzeba do walorów lasu przekonywać. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego co możemy, a czego nie możemy robić w lesie.

Warto dowiedzieć się co jest dozwolone, w przeciwnym razie grożą nam sankcje w postaci mandatu. Zazwyczaj kwoty nie są wysokie, ale jest to uzależnione od skali zniszczeń, jakich się dopuściliśmy. Najniższy mandat opiewa na dwadzieścia złotych, zdarzają się również mandaty kilkusetzłotowe, ,a maksymalny wymiar to pięć tysięcy złotych – za wywołanie zniszczeń na dużą skalę.

Jeśli nie chcesz narazić siebie i współtowarzyszy leśnych spacerów na tego rodzaju nieprzyjemności – zwróć uwagę na podstawowe zasady, których należy się trzymać.

Lista zakazów jest dość obszerna i obejmuje między innymi:

  • wjazd do lasu samochodem albo innym pojazdem, np. motocyklem,
  • zaśmiecanie lasu,
  • swobodne puszczanie psa czy też innego zwierzęcia domowego,
  • palenie ogniska w terenie leśnym,
  • zbieranie grzybów objętych ochroną, a także niszczenie ich,
  • zbieranie grzybów i owoców w miejscach, które nie są do tego przeznaczone – np. na terenach należących do parków narodowych albo wtedy, gdy zbieranie spowodowałoby niszczenie zasobów leśnych,
  • zabronione jest również zbieranie elementów ściółki leśnej, takich jak: mech, zioła, szyszki itp.,
  • niedopuszczalne jest także celowe niszczenie ściółki leśnej.

Wszystkie te czynności zagrożone są nałożeniem mandatu w w/w wysokości – maksymalnej – nawet do pięciu tysięcy złotych.

Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że lasy są naszym dobrem wspólnym i niezależnie od sankcji pieniężnych związanych z nieodpowiednim zachowaniem, powinniśmy mieć na uwadze dobrostan lasów. Na szczęście nieodpowiedzialnych zachowań jest coraz mniej – tak częste do niedawna widoki – dzikich wysypisk w środku lasu – powoli ustępują znacznie atrakcyjniejszym i typowo leśnym krajobrazom.