Jakie zwierzę wybrać dla dziecka?

Psycholodzy dziecięcy doradzają rodzicom, by sprawili swym pociechom pupila. Również własna intuicja podpowiada nam, że nasze dziecko powinno hodować jakieś zwierzę. Tylko które wybrać?

Kot

Futrzak przyjemny w dotyku, towarzyski i lubiący kontakt z człowiekiem. Łatwy i dość tani w utrzymaniu, wymaga właściwie tylko regularnego karmienia. Cichy, jeśli nie liczyć głośnego mruczenia. Nie absorbuje uwagi właściciela, przez to może towarzyszyć dziecku podczas odrabiania lekcji czy lektury książki.

Pies

Zazwyczaj ruchliwy i skory do zabawy. Spacery z psem będą dla dziecka okazją do aktywności fizycznej po lekcjach, a przy tym wyrobią w nim poczucie odpowiedzialności. Dodatkowy obowiązek w planie dnia starszego dziecka sprawi, że będzie się uczyło dobrej organizacji czasu. Przy tym psa, z racji jego inteligencji, można nauczyć wykonywania prostych komend – jeśli dziecko się tego podejmie, efekty tresury dadzą mu jeszcze jeden powód do satysfakcji.

Chomik

Małe zwierzątko o sympatycznym wyglądzie. Zalecane hodowanie kilku osobników, gdyż z natury są bardzo towarzyskie. Dziecko będzie mogło obserwować zachowanie pupili i wyciągać wnioski, które być może pomogą mu w lepszej opiece nad chomikami. Która to będzie też wymagać od dziecka dużej czujności, gdyż zwierzątka lubią samodzielnie opuszczać akwarium, w którym są hodowane, i buszować po pokoju.

Rybki

Najczęściej kupowane przez rodziców z racji niewielkich rozmiarów i widowiskowego nieraz wyglądu. Kilka egzemplarzy pływających w akwarium urozmaici wnętrze dziecięcej sypialni, zwłaszcza jeśli zadbamy o podświetlenie niektórych elementów stanowiących jego wyposażenie. Wówczas nasza pociecha będzie z zafascynowaniem śledzić ruchy rybek i roślinności. Przy okazji sprawdzi w praktyce wiedzę wyniesioną z lekcji biologii.

Wybór zwierzątka dla naszego dziecka powinien być dobrze przemyślany, a nasza pociecha – przygotowana do opieki nad nim. Dopiero wówczas zwierzę będzie się czuło w domu dobrze, a nasze dziecko zyska wspaniałego kompana.