Czego Twój kot nie lubi?

Dla wielu osób kot to nie tylko zwierzę, ale też jeden z domowników. Jak z nim żyć, aby obu stronom było dobrze?

Głaskania pod włos

Koty lubią być głaskane, ale na swoich zasadach. Dopuszczalne jest wyłącznie głaskanie z włosem. Gdy ktoś się z tym nie będzie liczyć, spotka się z kocią samoobroną w postaci pazurów – koty są zbyt leniwe, by w takich sytuacjach uciekać.

Głaskania po łapkach

Zakończenie kocich łap nie jest miejscem, gdzie lubią być głaskane. Łapki wszak służą do łapania – jak sama nazwa mówi – a nie do głaskania. Są tacy, którzy próbują w ten sposób się z kotem bawić albo drażnić, ale szybko przekonują się, że to nie był dobry pomysł.

Ciągnięcia za wąsy i ogon

Okolice kociego pyszczka i ogona to miejsca szczególnie wrażliwe na dotyk, a co za tym idzie – także na ból. Pociąganie kota za wibrysy albo za ogon, nawet jeśli komuś wydaje się zabawne, w rzeczywistości nie jest dobrym pomysłem.

Dmuchania w nos

Koty swoją wyniosłością i stoickim spokojem mogą niekiedy prowokować nie zawsze rozsądne zachowania ze strony znudzonych domowników, zwłaszcza małoletnich. Kot w takiej sytuacji może zachować zimną krew, ale z pewnością nie będzie zachwycony.

Klaskania i hałasowania

O ile głośne dźwięki na psa działają pobudzająco i są przez niego odbierane jako zachęta do zabawy, to kot po prostu się ich boi. I czym prędzej ucieka. A jak nie może uciec, to chowa się w ciasne miejsce i żałośnie miauczy.

Kąpieli

Koty nie lubią być polewane wodą. Źle się czują, gdy są mokre. Unikają zatem wody i myją się same. Kota oczywiście można raz na jakiś czas wykąpać, ale póki nie będzie suchy, podejmie kilka prób zabicia nas wzrokiem.

Pogoni

Konieczność salwowania się ucieczką jest plamą na kocim honorze. Nie ma przecież bardziej królewskiego stworzenia jak kot i z tej racji należy mu się cisza oraz spokój. Nie powinien być zmuszany do wysiłku związanego z szybkim przebieraniem łapkami, do nerwowego rozglądania się za kryjówką i do przyspieszania oddechu.

Znajomość kocich preferencji i zwyczajów przyda się nam w momencie zakupu futrzastego pupila. Warto przekazać je także dzieciom, by ze strony kota nie spotkała ich żadna przykra niespodzianka.