Zwierzątko dla dziecka – rybki

Jeśli decydujemy się na kupienie dziecku zwierzątka to nie tylko po to, żeby sprawić mu radość, ale również po to, aby nauczyć je odpowiedzialności i dbania o potrzeby tych, którzy sami o siebie nie potrafią zadbać. Zwierzątko dla dziecka nie powinno być zbyt kłopotliwe, ma jednak dostarczyć mu dużo radości, zadowolenia i o ile dobrze będzie się nim opiekowało – dumy. Rybki akwariowe wydają się do tego idealne.

Jakie rybki wybrać?

Świat rybek akwariowych jest niezwykle zróżnicowany, na początek najlepiej będzie wybrać gatunki, które wykazują niską śmiertelność i które nawet, jeśli dziecko raz czy drugi zapomni o karmieniu, spokojnie sobie poradzą. Mogą to być np. gupiki lub gupiki endlera – ryby, które szybko się mnożą a przy tym wybarwiają się na niesamowite kolory. Wybierając glonojada lepiej będzie postawić na zbrojnika niż gatunki bardziej wrażliwe na stres, jak otoski. Wymienione ryby mają tę zaletę, że jedzą praktycznie dowolny pokarm dla ryb, a nawet jeśli go zabraknie z przyjemnością konsumują rosnące w akwarium rośliny.

Pokarm

Rybki nie są szczególnie wymagające – nie trzeba ich wyprowadzać na spacer, szukać im zajęcia czy obawiać się, że coś nam w domu zniszczą. Jedyną czynnością, którą powinno się wykonywać codziennie jest karmienie. Warto pozwolić dziecku samodzielnie wybierać pokarm dla ryb akwariowych, bo dzięki temu może dużo się nauczyć. Oczywiście to na nas będzie spoczywał obowiązek wytłumaczenia, dlaczego do naszego akwarium lepiej nadaje się pokarm dla paletek a nie pokarm dla pyszczaków, taki jak tropical malawi. Możemy również zachęcać dziecko do samodzielnego wyszukiwania informacji w internecie, podrzucając mu hasła do sprawdzenia, np. tropical spirulina czy tropical supervit.

Temperatura, czystość, skład chemiczny

Dziecko oprócz karmienia rybek musi również nauczyć się dbać o panujące w akwarium warunki. Będziemy musieli wytłumaczyć mu jak działają poszczególne preparaty do akwarium, jak się czyści pompkę czy jaka w wodzie powinna panować temperatura.