Zwierzak w małym mieszkaniu

Zwierzę w domu to tylko dodatkowe obowiązki? Niekoniecznie, a w każdym razie – nie tylko. To również radość, jaką daje obu stronom dzielenie domu. Zyskuje nie tylko zwierzak, ale także rodzina. Zazwyczaj „kwestia” zwierzaka w domu związana jest z dzieckiem, a właściwie – jego oczekiwaniami co do posiadania ukochanego i wymarzonego psa albo kota.

Psychologowie i pedagodzy są zgodni – obecność zwierzaka w domu wpływa bardzo dobrze na rozwój psychofizyczny dziecka. Młody człowiek uczy się odpowiedzialności… a psiak potrafi skutecznie odciągnąć go od komputera, czy telewizora.

Nie zawsze warunki mieszkaniowe pozwalają nam na to, aby zaprosić do domu takiego zwierzaka, choć obecnie coraz więcej zwierząt, nawet kotów, przyzwyczajonych jest do „osiadłego” trybu życia i całkiem nieźle prosperuje jako domatorzy.

Niekoniecznie musi to dla nich oznaczać nudę (asortyment różnego rodzaju zabawek i innych akcesoriów dla domowych pupili jest imponujący).
Nie musimy ograniczać się jedynie do tych dwóch najpopularniejszych gatunków.

Coraz większą popularnością cieszą się np. małe króliczki, które nie są tak wymagające jak kot, czy pies. Musimy jednak pamiętać, aby takiego zwierzaka nie pozostawiać samego w pokoju podczas nieobecności domowników (grozi to pogryzieniem kabli w mieszkaniu). Mniej absorbujące, za to równie sympatyczne są świnki morskie.

Świnka nie nastręcza zbyt wielu trudności, bardzo dobrze czuje się np. w specjalnym akwarium, chętnie też bawi się przeznaczonymi dla tego typu zwierząt zabawkami. Świnki zazwyczaj żyją nieco dłużej niż chomiki, dlatego ten wybór może się okazać naprawdę atrakcyjny, zarówno dla dzieci, jak i starszych domowników.

A jeśli uważamy, że nic nie zastąpi tak naprawdę psa… nie będziemy mieć większych problemów z wyborem małych psiaków, czy to rasowych, czy kundelków. Zanim zdecydujemy się na zakup pupila – warto odwiedzić najbliższe schronisko. W tego rodzaju placówkach na nowych właścicieli oczekują nie tylko psy czy koty, ale również – co może być dla wielu z nas dość zaskakujące – inne zwierzaki (m.in. króliczki, świnki morskie albo żółwie).