Czy egzotyczne zwierzę to dobry pomysł?

Nie da się nie zauważyć, że w ostatnich latach „moda” na posiadanie egzotycznych zwierząt rośnie w siłę. W sklepach zoologicznych spotkamy wiele zwierząt reprezentujących inne strony świata.
Czy egzotyczne zwierzę w domu to naprawdę dobry pomysł?

Z takimi gatunkami na pewno trudno nawiązać bliższą relację – nie łudźmy się, że zastąpią w jakimkolwiek stopniu psa czy kota. Niestety, wiele osób nabywa takie gatunki w celach… „dekoracyjnych”, zapominając, że nawet najlepiej wyposażone, okazałe i drogie terrarium, dla takiego zwierzęcia będzie sztucznym środowiskiem, tak naprawdę – więzieniem, może i ekskluzywnym, ale jednak zamknięciem.

Nie pomogą różne zabawki, dzięki którym, jakby się nam mogło wydawać, zwierzę ma zapewnione trochę rozrywki – często zachowania, które utożsamiamy z zabawą, de facto nie mają z nią nic wspólnego i są objawem nerwicy.

Jeśli mimo tej wiedzy, chcemy nabyć zwierzaka egzotycznego, uznając, że w domu będzie miało i tak lepiej niż w sklepie zoologicznym – zdecydowanie lepiej kupić je korzystając z oferty takiego właśnie punktu handlowego, niż od przypadkowego sprzedawcy.

W Europie powstają legalne hodowle niektórych gatunków egzotycznych zwierząt, które w związku z tym nie pochodzą np. z nielegalnego handlu.
Innym problemem, związanym z przechowywaniem w warunkach domowych zwierząt egzotycznych jest kwestia prawidłowego obchodzenia się z gatunkami niebezpiecznymi. Małe mieszkanie w bloku (a nawet dom jednorodzinny) na pewno nie są odpowiednimi miejscami do tego, by przebywały w nich np. jadowite pająki czy węże.

Jeśli pasjonujemy się życiem takich zwierząt, współczesna technika pozwala nam swobodnie je podglądać – np. w ogrodach zoologicznych i w innych miejscach, gdzie instalowane są kamery.
Niekoniecznie takie zwierzęta muszą się znaleźć w naszym domu, szczególnie, że obwarowane to jest wieloma przepisami, a gdy mamy sąsiadów – powinniśmy również uszanować to, że nie mają ochoty akceptować sąsiedztwa zwierząt, w których z wielu względów, nie muszą gustować.