Rośliny do ogródka, które przetrwają zimę

Gdy przychodzi wiosna sadzimy w naszych ogrodach kwiaty, byliny i krzewy, które mają swym pięknym wyglądem cieszyć nasze oko przez całe lato, aż do później jesieni. Jednak często nie zastanawiamy się, co stanie się z roślinami, gdy przyjdzie zima. Zachwycenie pięknymi kwiatami, nie analizujemy czy dany gatunek jest odporny na mróz, a potem z żalem patrzymy, jak nasze rośliny przegrywają z nim walkę. Dziś, możemy kupić rośliny niemal z każdego zakątka świata i jest to ogromna pokusa, dla wszystkich miłośników ogrodnictwa. Warto jednak przed zakupem zastanowić się, czy jest sens sadzić w naszych warunkach klimatycznych rośliny, pochodzące z ciepłych krajów, nieprzystosowane to przetrwania naszej polskiej, nieraz naprawdę mroźnej zimy. Jeśli chcemy by nasz ogród cieszył nas przez długie lata, dokonujmy świadomych wyborów i kupujmy rośliny, które są wytrzymałe na mróz. Jest ich naprawdę duży wybór i z pewnością wiele z nich podbije nasze serca.

Przede wszystkim godne polecenia są wszystkie nasze rodzime gatunki, które są świetnie przystosowane do mroźnych zim. Ale i wśród gatunków obcych znajdziemy wiele takich, które z powodzeniem poradzą sobie z naszymi zimami.

Z pewnością problemów z przetrwaniem zimy, nie będą miały iglaki (zarówno krzewy jaki i drzewa) jak np. jałowce, sosny, jodły, świerki, choiny kanadyjskie, żywotniki, cisy. Jednak nie każdy lubi iglaki, a dodatkowo większość z nich wymaga dość dużo miejsca. Osobom, które mają niewielkie ogródki polecamy byliny, czyli rośliny wieloletnie oraz krzewy. Wśród bylin warto szczególnie zwrócić uwagę na kosaćca syberyjskiego, krwawnik pospolity czy na barwinek pospolity. Co zaś do krzewów to odporne na mrozy są takie gatunki jak: śnieguliczka biała, oliwnik wąskolistny, dereń biały, rokitnik pospolity, bukszpan wieczniezielony, forsycja europejska, bez koralowy, ognik szkarłatny, berberys, bez czarny, a także ligustr pospolity.
Warto również pamiętać, że na mróz narażone są szczególnie rośliny młode. Dlatego też trzeba je przed zimą odpowiednio zabezpieczyć.