Najinteligentniejsze zwierzęta świata

Homo Sapiens, czyli człowiek rozumny. Choć czasami, patrząc na niektórych przedstawicieli naszego gatunku, można mieć wątpliwości, generalnie nie ulega wątpliwości, że jako gatunek charakteryzujemy się największymi zdolnościami umysłowymi na naszej planecie. Większość z nas ma również świadomość, że poza nami istnieją inne inteligentne gatunki, choćby wielkie małpy. Jak się jednak okazuje, człekokształtne nie są jedynymi inteligentnymi istotami, a spryt i zdolności innych „braci mniejszych” potrafią zadziwić.

Wielkie małpy
Najbliższym nam sąsiadem, zarówno pod względem genetycznym jak i inteligencji, są szympansy. Potrafią one rozwiązywać zaawansowane łamigłówki, kojarzyć fakty, mają poczucie sprawiedliwości, potrafią korzystać z narzędzi. Inne wielkie małpy nie odbiegają od nich wiele na polu inteligencji; zaobserwowano, że niektóre z nich „udomawiają” sobie psowate, a inne porozumiewają się w swoim własnym języku. Byliśmy także w stanie nauczyć goryle języka migowego i porozumiewać się z niektórymi z nich w zaskakująco rozwinięty sposób.

Delfiny
Te wodne ssaki tworzą rozbudowane struktury społeczne. Wiadomo, że posługują się własnym językiem, potrafią zachowywać się w sposób bezinteresowny, a także komunikować w sposób niewerbalny z ludźmi; błyskawicznie uczą się nowych sztuczek, lubią się bawić.

Słonie
Istnieją powiedzenia, odnoszące się do doskonałej pamięci słoni. I faktycznie, mają one bardzo wiele wspólnego z prawdą. Poza tym, słonie są w stanie komunikować się z innymi, odczuwają też żal po śmierci członka stada i przechodzą swoistą „żałobę”.

Psy i koty
O tym, jak inteligentne potrafią być psy i koty wie każdy ich właściciel. Są oczywiście gatunki (kotów) i rasy (obu) mniej, lub bardziej inteligentne, jednak co do zasady ich inteligencja utrzymuje się na poziomie kilkulatka.

Świnie
Prawdopodobnie posiadają samoświadomość. Mają doskonałą pamięć i bardzo dobrą orientację w terenie; w niektórych eksperymentach były w stanie nauczyć się zasad gier wideo (!). Uwielbiają się bawić, według niektórych przewyższają, lub co najmniej dorównują, inteligencją psom.

Krukowate
Najinteligentniejsze ptaki to kruki i wrony. Potrafią zapamiętywać twarze, kojarzyć fakty, korzystać z narzędzi, zdolne są również do robienia sobie żartów z innych zwierząt.