Jak przygotować dom na przyjęcie psa

Pies w domu, to ogromna radość (szczególnie jeśli w domu są dzieci), ale także obowiązek i odpowiedzialność. Dlatego też przed zakupem z hodowli lub przygarnięciem psa ze schroniska trzeba staranie ten krok rozważyć, by nie podjąć pochopnej decyzji, która negatywnie mogłaby się odbić nie tylko na nas, ale także na niewinnym czworonogu. Gdy jednak decyzja już zapadnie, trzeba przed przywiezieniem nowego mieszkańca do domu, dobrze się na to wydarzenia przygotować.

Najważniejsza rzecz to udanie się na zakupy. Trzeba bowiem dla pupila wybrać obrożę (najlepiej podszytą miękką skóra, by nie powodowała dyskomfortu psa), smycz, legowisko (może to być zarówno gruby koc, jak i elegancki wiklinowy kosz), miski (przynajmniej dwie – na karmę i wodę, a najlepiej trzy na karmę sucha i mokrą oraz wodę), szczotkę, obrożę lub jakiś preparat przeciwkleszczowy i przeciwpchelny, szampon, karmę dostosowaną do wieku psa, preparaty witaminowe oraz zabawki i smakołyki, które ułatwią nam „wychowanie” pieska. Gdy już mamy zrobione zakupy, pora przyjrzeć się naszemu mieszkaniu, czy będzie ono miejscem przyjaznym dla nowego lokatora.

Aby takim było musimy pamiętać o paru zasadach. Przede wszystkim należy schować wszystkie niebezpieczne i potencjalnie niebezpieczne przedmioty. Chodzi tu zarówno o małe rzeczy, jak agrafki, spinacze, kawałki sznurka, kredki, długopisy itp., które pies mógłby połknąć, jak i o rzeczy, które są niezbyt stabilne, a zrzucone przez rozbawionego psa mogłyby wyrządzić mu krzywdę (np. wazon stojący na niewielkim stoliku). Poza tym by uniknąć ryzyka uduszenia pupila należy odpowiednio zabezpieczyć wszelkie linki do zasłoń, żaluzji czy rolet. Zadbajmy też o to by miejsce, gdzie trzymamy leki, kosmetyki lub inne środki chemiczne, były dla psa niedostępne. Podobnie ma się sprawa z koszem na śmieci – musimy zadbać, by pies nie miał do niego dostępu, gdyż niektóre odpadki mogą być dla niego śmiertelnie niebezpieczne.

Poza bezpieczeństwem psa, warto zadbać tez o bezpieczeństwo naszych mebli, butów i ubrań. W tym wypadku wystarczy psu zapewnić odpowiednią zestaw gryzaków, które zaspokoją jego potrzebę gryzienia.