Co można zobaczyć w arboretum?

Nie trzeba być znawcą drzew, żeby udać się arboretum i wiele na tej wizycie skorzystać. Dlaczego warto poświęcić kilka godzin i odwiedzić to szczególne miejsce?

Rys historyczny

Zacznijmy od tego, że łacińskie słowo arbor, arboris oznacza drzewo, a przestrzeń, na której hoduje się gatunki pochodzące z różnych stron świata oraz prowadzi badania nad ich budową nazywa się ogrodem dendrologicznym albo właśnie arboretum. Najstarsze nasadzenia w naszym kraju pochodzą z pierwszej połowy XIX w. i znajdują się w miejscowości Kórnik w woj. wielkopolskim. Pierwsze drzewa zasadził koło swojego zamku hrabia Tytus Działyński, a jego dzieło kontynuował syn Jan Kanty. Wartościowe i wyjątkowo bogate w gatunki drzew arboreta znajdują się także w woj. łódzkim – w miejskim ogrodzie botanicznym w Łodzi oraz w Rogowie.

Drzewa różnych gatunków

Nawet jeśli mamy niewielką orientację w gatunkach i odmianach drzew, wycieczka do arboretum będzie dla nas pouczająca, o ile jesteśmy otwarci na ciekawostki przyrodnicze. Zobaczymy orientalne gatunki roślin i krzewów, jak wiśnia japońska – wygląda bajecznie w czasie kwitnienia – albo ostrokrzew kolczasty często obecny w świątecznych przedstawieniach zza oceanu. Przekonamy się, czy sekwoja rzeczywiście jest taka wysoka, a drzewo chlebowe owocuje bochenkami. Poznamy różne odmiany grabów, klonów, cyprysów oraz drzew iglastych. A może przy okazji nauczymy się w końcu odróżniać sosnę od świerku i jodły?

Różne odmiany kwiatów i krzewów

Wizyta w arboretum to nie tylko okazja do podziwiania dorodnych drzew, ale także pięknych krzewów i kwiatów w okresie ich kwitnienia. Dzięki temu możemy się przekonać, jak wiele jest np. odmian tulipanów, goździków czy astrów. Zachwycić się kwitnącym różanecznikiem katawbijskim albo azaliami japońskimi. Przy tym możemy zobaczyć kwiaty kawy arabskiej, kapara lub bananowca – tylko nieliczni będą mieli przyjemność oglądać je w naturalnym środowisku. Krzewy i byliny kwitną począwszy od wczesnej wiosny aż do jesieni i nieważne, kiedy zdecydujemy się odwiedzić arboretum, bo zawsze będziemy mieli na co popatrzeć.

Niezależnie od pogody i pory roku warto odwiedzić arboretum. A przy okazji zakupić kilka sadzonek, gdyż wybrane ogrody prowadzą sprzedaż niektórych odmian roślin ogrodowych.