Co lubi Twój kot?

Kot jest stworzeniem wyjątkowym, a przynajmniej on sam tak uważa. Oraz większość posiadaczy czworonożnych futrzaków. Jako zwierzę niezwykłe Twój kot oczekuje iście królewskiego traktowania oraz luksusowych warunków. A czego dokładnie?

Głaskanie

Koty, bardziej niż ludzie, są wrażliwe na dotyk. Sprawia on kotom przyjemność, dlatego nieraz same domagają się głaskania, łasząc się i ocierając o nasze nogi. Gdy już dostaną to, czego chcą, swoje zadowolenie okazują głębokim, wibrującym mruczeniem. Najbardziej lubią smyranie po łebku, pod brodą oraz u nasady ogona, gdyż w tych częściach ciała mają najwięcej komórek nerwowych. Mile widziane jest głaskanie po całym ciele, byle nie za mocne i nie za szybkie. Tak dopieszczonemu kotu nie pozostaje nic innego jak zmrużyć ślepka i mrrruczeć.

Wygodne spanie

Koty przez większość doby polują, jedzą albo śpią. Z przewagą tej ostatniej czynności. Ale dobrze wychowany kot nie zaśnie byle gdzie. Miejsce stosowne do drzemki musi być nasłonecznione albo dobrze nagrzane. Musi być tam miękko i przyjemnie, Żaden szanujący się kot nie będzie przecież spał na podłodze. Potrzebne jest też sporo przestrzeni, żeby można było się swobodnie przeciągnąć między jedną a drugą drzemką. A potem znowu można zwinąć się w kłębek i spać.

Okolicy obserwowanie

„Wlazł kotek na płotek…” to nie tylko motyw z dziecięcej piosenki. Koty rzeczywiście lubią się wspinać. Lubią być wyżej niż inne stworzenia i z wysokości drzewa, szafy albo choćby parapetu lustrować okolicę. Po osiągnięciu odpowiedniego poziomu – czasem wystarczy jeden skok, jeśli dobrze odbiją się od podłoża – zastygają na dłuższy czas i siedzą nieruchomo jak posążki. Czujne, choć czasem udają, że śpią; kontrolujące otoczenie; w każdej chwili gotowe do natychmiastowej reakcji – ucieczki, ataku albo biegu do miski właśnie napełnianej jedzeniem.

Jak widać, koty to wygodne zwierzęta o określonych upodobaniach i nieskomplikowanym trybie życia. Swoją kocią egzystencję zdają się jednak uważać za coś nadzwyczajnego, a właścicielom nie pozostaje nic innego jak tylko podzielać to zdanie.