Od razu zapytajmy: co to jest amarantus? Jedną z najstarszych roślin uprawnych, która stanowiła główne pożywienie dla Indian jeszcze w czasach przed wielkim odkryciem Kolumba, jest amarantus. To niezwykle smaczny i korzystny składnik diety ze względu m.in. na brak glutenu. Dzięki temu mogą go spożywać nawet alergicy. Stanowi on nie tylko element urozmaicający dietę, ale także roślinę ozdobną. Ma wiele pozytywnych właściwości i zalet, o których warto wspomnieć.
Amarantus – co to takiego i jakie ma wartości odżywcze?
Amarantus jest rośliną, która znana jest od wielu wieków. Jego historia sięga już czasów około 5000 lat wstecz. Indianie, dla których był to główny element diety, uważali, że jest to święta roślina, a przy tym uprawiali ją na bardzo szeroką skalę. Ciekawostką jest, że ze zmielonych nasion amarantusa wykonywali tortille czy napoje, a młode pędy oraz liście spożywali w postaci warzywa lub modyfikowali jako przyprawę. Dawniej istniał zakaz, mówiący, że tereny, gdzie panowała religia chrześcijańska, objęte są zakazem uprawy amarantusa. Ironią losu jest fakt, że w Europie amarantus odkrył nikt inny a mnich.
Amarantus jest bardzo ceniony pod względem ilości żelaza. Choć powszechnie uważa się, że jego głównym źródłem jest szpinak, to rzeczywistość okazuje się zupełnie inna. To właśnie on posiada pięć razy więcej tego minerału niż pozostałe pokarmy. Ponadto jest solidną kopalnią białka, które jest bardzo dobrze przyswajalne.
Jakie właściwości ma amarantus?
Trzeba przyznać, że amarantus w swoim składzie przypomina super żywność (superfoods). Jest wykorzystywany w różnorodny sposób. Z oleju z amarantusa można uzyskać solidne źródło skwalenu, który jest naturalnym składnikiem lipidów w naszym ciele. To on chroni nas przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, usprawnia usuwanie toksyn. Ponadto w bardzo pozytywny sposób działa na układ nerwowy, a także na sercowo-naczyniowy. Dodatkowo docenią go panie, ponieważ stymuluje produkcję hormonu DHEA, wykazującego działanie odmładzające.