Tajemnicze zwierzęta, i jak je odnaleźć

Kryptozoologia to nieuznawana przez świat nauki dziedzina wiedzy, zajmująca się katalogowaniem i poszukiwaniem tajemniczych bestii, które – wedle oficjalnej wiedzy – nie istnieją. Kryptozoolodzy zajmują się więc potworami morskimi (i tymi z jezior – najsłynniejszym przykładem Nessie z Loch Ness), wielkimi włochatymi człekokształtnymi, czupakabrą i wieloma innymi, fantastycznymi stworzeniami.

Nie trzeba jednak odwoływać się do tej wątpliwej pseudonauki, by zostać oczarowanym fantastycznym światem przyrody. Rzeczywistość bywa czasem dziwniejsza, niż fikcja, co postaramy się udowodnić w poniższych akapitach.

Mitsukurina, zwana także rekinem goblinem to gatunek rekina głębinowego, żyjącego w strefach przybrzeżnych na głębokości poniżej 200 metrów. Ryba ta charakteryzuje się specyficznym kształtem głowy z długim dziobem, oraz wysuwalnymi szczękami.

Niebieski smok to, wbrew nazwie, nie olbrzymi latający gad, ziejący ogniem. Wręcz przeciwnie, to niewielki (osiąga 3cm długości), fantastycznie wyglądający ślimak morski. Myliłby się jednak, kto zlekceważyłby go jako przeciwnika; gromadzi on na swoich odnóżach jad żeglarza portugalskiego, co czyni go śmiertelnie niebezpiecznym.

Mantis Shrimp, albo ustonog – niewielki skorupiak, który znany jest… z wielu swoich cech. Przede wszystkim, jest bardzo kolorowy, co czyni go obiektem pożądania każdego właściciela akwarium. Jednak pożądanie, w tym wypadku, nie jest wystarczające; nie, gdy krewetka ta potrafi bronić się – i to bardzo skutecznie. Jej budowa anatomiczna pozwala jej na wyprowadzanie potężnych ciosów, których energia kinetyczna porównywalna jest z pociskiem kalibru .22, i wystarczająca, by zbić szybę niejednego akwarium.

Minogokształtne to prymitywne zwierzęta wodne, składające się z głowy, tułowia i ogona, które przechodzą w siebie bez wyraźnych granic; na końcu głowy znajduje się lejek przyssawkowy uzbrojony w zęby, z pomocą którego pszysysa się on do swoich ofiar i pobiera krew lub tkankę mięśniową.

Jelonek czubaty od swoich kuzynów różni się głównie jednym małym szczegółem – ma zakrzywione i wystające na zewnątrz kły. Poza tym, w razie zagrożenia… szczeka. Mimo groźnego wyglądu nie jest niebezpieczny.

Płaszczak to żywa skamielina, prymitywny rekin blisko spokrewniony z gatunkami wymarłymi kilkanaście milionów lat temu. Występuje w wodach całego świata, na głębokościach poniżej 120 metrów. Jest rzadki i słabo poznany; nazwany ze względu na swój wygląd – spłaszczoną głowę i węgorzowate ciało.