Dżdżownice w ogrodzie – korzyści

Być może nie są estetyczne, ale są prawdziwymi sprzymierzeńcami ogrodników. Dzięki nim ziemia w ogrodzie jest spulchniona i świeża – nie brakuje w niej drogocennej dla każdej uprawy próchnicy. Warto więc zadbać o to, aby dżdżownice w naszym ogrodzie znalazły jak najlepsze warunki do życia… i pracy. Im więcej podziemnych korytarzy stworzą, tym ziemia będzie bardziej dotleniona i korzystna dla roślin.

Dżdżownice – podobnie jak inne zwierzęta – „doceniają” naturę, w związku z tym, jeśli chcemy, by dzięki ich pomocy gleba w naszym ogrodzie była żyzna i by więcej osobników chciało się do naszego ogrodu sprowadzić, przede wszystkim musimy unikać nawozów sztucznych – zyskamy podwójnie. Nie tylko nie zniechęcimy dżdżownic, ale również ich odchody będą świetnym, ekologicznym „zamiennikiem” chemicznych nawozów.

Warto korzystać z pracy dżdżownic również wtedy, gdy chcemy wyprodukować kompost. Dżdżownice powodują, że materiał organiczny szybciej ulegnie rozkładowi.

Jest jeszcze jeden bardzo istotny powód, dla którego powinniśmy być zadowoleni z obecności dżdżownic w naszym ogrodzie czy sadzie. Dzięki nim można sobie o wiele łatwiej poradzić z często występującą chorobą drzewek owocowych – parchem, która rozwija się w zgniłych, opadniętych liściach. Dżdżownice szybko dadzą sobie z nimi radę i zredukują ich ilość na powierzchni ziemi.

Oczywiście z ilością dżdżownic nie należy przesadzać – szczególnie jeśli ogród nie jest zbyt duży, nie potrzebujemy ich do kompostu itd. Wiemy już w jaki sposób zachęcić dżdżownice do tego, by zamieszkały w naszym ogrodzie, a jak je z niego skutecznie i niegroźnie dla nich „wyprosić”? Ponieważ nie lubią one środowiska kwaśnego, należy zakwasić glebę. Jednym z najprostszych sposobów jest użycie w tym celu siarczanu amonu.

O dżdżownicach – jako naturalnych sprzymierzeńcach ogrodników i sadowników – często w ostatnich latach zapominało się albo marginalizowało ich dobroczynne działanie. Obecnie zaczynamy na nowo doceniać wszelkie, naturalne sposoby użyźniania gleby. To jeden z najlepszych sposobów na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów z uprawy różnego gatunku roślin, czy to warzyw, owoców, czy kwiatów.