Zwierzątko dla dziecka – ptaki

Jednym z najlepszych sposobów na to, aby nauczyć dziecko odpowiedzialności i dbania nie tylko o siebie, jest powierzenie mu opieki nad ptakiem. To nie tylko duża odpowiedzialność, ale również źródło ogromnej radości i dumy z tego, jak zwierze się rozwija. Pamiętajmy jednak, że zanim powierzymy opiekę nad ptakiem dziecku będziemy musieli wytłumaczyć mu, na czym właściwie ta opieka ma polegać.

Papugi

To niezwykle zróżnicowany rząd ptaków, spośród których wiele gatunków można trzymać w domu. To fascynujące zwierzęta – każda rodzina i każdy gatunek ma inną specyfikę, inne potrzeby i inny charakter. Różnorodność papug przejawia się nie tylko w zachowaniu, ale również w ubarwieniu – to niesamowicie kolorowe i efektowne ptaki, zwłaszcza te z rodziny papugowatych (to nie pomyłka, papugowate są jedną z rodzin papug) czy kakaduowatych. Pokarm dla papug nie stanowi problemu – każdy sklep zoologiczny online lub stacjonarny ma w ofercie ogromny wybór mieszanek dostosowanych do danego gatunku. Wymagające może być jednak zaspokojenie innych potrzeb papug, jak dostarczenie odpowiedniej ilości światła czy zapewnienie im zajęcia lub towarzystwa.

Kanarki

Zróżnicowane ubarwienie kanarków dostępnych w sklepach zoologicznych wynika z tego, że ptaki te już dawno zostały udomowione. Poszczególne odmiany wyhodowane zostały przez człowieka, de facto wszystkie kanarki to ten sam gatunek który pochodzi z Wysp Kanaryjskich. Pod względem potrzeb i zachowania poszczególne kanarki są więc znacznie mniej zróżnicowane od papug. Standardowy pokarm dla kanarków jest łatwo dostępny, można też wzbogacić dietę ptaka o preparaty pobudzające śpiew. Minusem kanarka jako zwierzątka dla dziecka jest nieprzewidywalna długość życia – mimo że średnio ptaki te żyją ok. 8 – 10 lat, zdarzają się takie, które padają po 3-4 latach, mimo że na nic nie chorowały, były prawidłowo karmione i nie były narażone na stres.

Inne gatunki

W roli zwierzątka dla dziecka sprawdzą się również ptaki z innych rodzin i gatunków, takie jak chociażby mewka japońska czy zeberka. Ptaki te są stosunkowo łatwe w hodowli, choć należy zadbać o odpowiedni pokarm dla ptaków i o to, aby dysponowały wystarczającą przestrzenią.