Prace w ogrodzie na jesień

Jesień jest czasem, kiedy przygotowujemy się do zimowego spoczynku. Również w naszym ogrodzie. Każdy, kto posiada ogród – nieważne czy jego miejscem zamieszkania jest Warszawa, Poznań, Łódź czy Konin musi odpowiednio przygotować go na zimowe dni. Oznacza to, że czeka nas sporo pracy – musimy bowiem odpowiednio przygotować działkę na zimę. Na pewno będziemy musieli wysilić się bardziej niż latem (kiedy ogród cieszy nasze oczy najbardziej) – do naszych zadań będzie należało przede wszystkim utrzymanie ziemi w dobrej kondycji oraz zabezpieczenie drzew, krzewów, bylin i innych roślin przed zimowymi mrozami.

Na jakie działania powinien zatem nastawić się każdy, kto posiada ogród?

Kora sosnowa – przyda się do nawożenia

Pierwszym i podstawowym zadaniem, które należy wykonać jest przekopanie ogrodu. Ktoś powie, że przekopywanie powinno się zostawić na wiosnę. Nic bardziej mylnego – dzięki temu, że zrobimy to jesienią, gleba w naszym ogrodzie będzie mogła odpocząć przez zimę. Dodatkowo zostanie odpowiednio napowietrzona. W tym momencie powinniśmy również odpowiednio nawieźć ziemię, aby na wiosnę posiadała odpowiednie składniki mineralne, potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin. Z pomocą na pewno przyjdzie nam kora sosnowa kompostowana, która posiada w swoim składzie witaminy i minerały potrzebne do odpowiedniego wzrostu roślin.

Wycinka drzew – pozbywamy się niechcianych okazów właśnie w tym okresie

Jesień jest okresem, kiedy wycinka drzew doskonale się sprawdzi. Pamiętajmy jednak, że musi być to całkowite usunięcie niechcianego drzewa, a nie przycinanie gałęzi. Ta druga czynność jest całkowicie zabroniona! Jeśli przytniemy jedynie gałęzie, spowodujemy, że drzewo lub krzew puści nowe pędy, które niestety możemy stracić w wyniku mrozów.