Odmiany tulipanów

Tulipany nieodmiennie kojarzą się z Holandią, gdyż to hodowcy z tego kraju są specjalistami w ich uprawie i tworzeniu nowych odmian. Obecnie jest ich tak wiele, że dla ułatwienia sklasyfikowano je w 15 grupach. W artykule przedstawiamy tej najbardziej popularne.

Odmiany z grupy Triumph

Charakterystyczne są wysokie i duże kwiaty jedno- lub dwubarwne. Kolory są czyste i wyraziste, a kielich ma klasyczny, elegancki kształt. Najciekawsze odmiany to: ‘Maria Kaczyńska’ – charakteryzuje się delikatnym, biało-kremowym kolorem płatków, ‘Irena Sendler’ – czerwony kwiat, dno kielicha jasne, ‘Preludium Chopina’ – kwiaty o różowych płatkach z jasnoróżowym obrzeżem. Najbardziej popularną odmianą z tej grupy jest ‘Strong Gold’ – żółty tulipan wyjątkowo odporny na choroby i szkodniki.

Odmiany liliokształtne

Płatki kwiatów są smukłe i wydłużone, szpiczasto zakończone. Tulipany u nasady są pękate, zwężają się ku górze, by na końcu lekko rozchylić kielich. Po ścięciu kwiaty wyjątkowo długo nie więdną i nie tracą swego wyjątkowego kształtu. Często występują odmiany dwubarwne, najbardziej popularne to: ‘Pretty Women’ w kolorze klasycznej czerwieni, ‘Marilyn’ – śliczne białe kwiaty z krwistoczerwonymi, pionowymi smugami na płatkach, a także ‘Maytime’ wyróżniająca się liliowo-fioletowymi kwiatami z białym obrzeżem.

Odmiany strzępiaste

Odznaczają się postrzępionymi, czasem koronkowymi brzegami płatków, przez co wyjątkowo efektownie wyglądają na rabatkach. Do odmian wartych szczególnej uwagi można zaliczyć: ‘Canasta’ – czerwone płatki w białą obwódką, ‘Hamilton’ – słonecznie żółte płatki, ‘Burgundy Lace’ – kwiaty w pięknym, amarantowym kolorze oraz ‘Davenport’ – jasna czerwień kontrastująca się z intensywną żółcią obwódki.

Mieszańce Darwina

Z tej odmiany wywodzą się najczęściej spotykane w polskich ogrodach czerwone tulipany z odmiany ‘Apeldoorn’ charakteryzujące się czarnym dnem kielicha. Znane są również warianty ‘Golden Apeldoorn’, w którym płatki są żółte oraz ‘Apeldoorn Elite’ z pomarańczowymi płatkami i szerokim, żółtym obrzeżem.

Wielość odmian tulipanów, ich zróżnicowane kształty i bogactwo barw są dowodem na ludzką kreatywność i umiejętność mądrego panowania nad naturą.