Nietypowy ogród

Posiadanie ogrodu daje olbrzymie możliwości. Na tym, mniejszym lub większym, kawałku ziemi możemy zasadzić drzewka i krzewy owocowe, wybudować basen, postawić altankę, budę dla psa i huśtawkę. A co, jeśli to wszystko brzmi dla nas… nudno? Co, jeśli chcielibyśmy, żeby nasz kawałek świata był wykorzystany w lepszy, ciekawszy, albo po prostu bardziej pożyteczny sposób?

Nasza pierwszej propozycji raczej nie da się podpisać jako „pożytecznej”. Efekty również nie będą natychmiastowe, ani nawet szybkie. Ale gdy już się pojawią, będą spektakularne – i w każdym przypadku inne. Mowa o tajemniczym ogrodzie, gdzie natura ma decydujący głos co do tego, co w nim rośnie. Możesz go rozpocząć samodzielnie, sadząc kilka drzewek i krzewów, a następnie zostawić go samopas na kilka lat. Możesz też zdecydować się na hybrydę i odwiedzać ogród co jakiś czas, by dbać o małą polankę na środku, pozbyć się niepożądanych gatunków, czy też odwrotnie – by dorzucić kilka nowych nasion. Po kilku latach możesz być przyjemnie zaskoczony rezultatem; być może nawet uda Ci się stworzyć mini-rezerwat przyrody!

Inne rozwiązania inspirowane naturą to stworzenie jeziora czy też zasadzenie lasu – mowa oczywiście o tych nieco większych kawałkach ziemi. W tym przypadku należy uważać, czy nie łamiemy żadnego z przepisów – państwo trzyma baczną uwagę na ciekach wodnych w kraju. Z drugiej strony, za zalesienie terenu możemy otrzymać różnego rodzaju dotacje.

A może kochasz zwierzęta i chcesz im pomóc? Rozważ wykorzystanie terenu do zbudowania schronień dla rozmaitych zwierząt – zwłaszcza na czas zimy. Domki dla jeży, budki dla ptaków, schronienia dla bezdomnych kotów czy psów – to wszystko możesz stworzyć na swoim terenie, zwłaszcza, jeśli zrealizujesz to w połączeniu z jedną z powyższych idei.

Kolejny pomysł: a gdyby tak wykorzystać podziemia? Zbudować ziemiankę, schron, magazyn, tajną bazę? Oczywiście troszkę żartujemy, ale fakt jest taki, że ziemianka to coś, co może okazać się bardzo przydatne w bardzo wielu sytuacjach, a jednocześnie jest nieskomplikowane w budowie.