Kiedy stosować wapno nawozowe?

Jeżeli Twoją pasją są prace ogrodnicze, to z pewnością wiesz, czym jest i do czego służy wapno nawozowe. A jeśli dopiero zaczynasz przygodę z prowadzeniem własnej działki, to ten tekst na pewno dostarczy Ci cennej wiedzy na temat pielęgnacji roślin. Bo w największym skrócie wapno nawozowe służy właśnie do tego, żeby pielęgnować i właściwie odżywiać rośliny. Choć nie tylko. Bowiem możemy użyć je również wtedy, kiedy mamy do czynienia z ziemią zakwaszoną, o niskim poziomie pH. Stosując wapno, pH się podniesie, a gleba tym samym zostanie odkwaszona. Jednym słowem wapno jest sprzymierzeńcem każdego ogrodnika!

W trosce o piękno roślinności

Czasami spacerując, podziwiamy ogrody, w których rośnie bujna i piękna roślinność, podczas gdy nasza nie do końca spełnia nasze oczekiwania. Czasami tłumaczymy sobie to tym, że po prostu nie mamy tak zwanej ręki do roślin, a prawda może okazać się dużo bardziej banalna i wiązać się z tym, że rośliny nie mają odpowiednich warunków do tego, żeby rosnąć. Lekarstwem może okazać się wapno nawozowe. Jedną z jego właściwości jest to, że dostarcza do gleby cennego pierwiastka, jakim jest właśnie wapń, a ten z kolei umożliwia pobieranie oraz przyswajanie m.in. magnezu, potasu, fosforu i innych mikroelementów, które są rośliną niezbędne do życia. Co ważne i warte podkreślenia, za wapno nawozowe wcale nie zapłacimy dużo. Cena za kilogramowe opakowanie zamknie się w kwocie kilku złotych, co oznacza, że każdego jest stać na to, żeby odpowiednio zadbać o rośliny w swoim ogrodzie.

Kiedy wapniować glebę?

Najczęściej możemy spotkać się z zaleceniami, które mówią o tym, że wapniowanie gleby należy przeprowadzić późną jesienią. A zatem wtedy, gdy rośliny zakończą już swoją wegetację. Ewentualnie można tę czynność wykonać również zimą oraz bardzo wczesną wiosną. Z uwagi na to, że wapno nawozowe jest sypkie i pyli, to też powinno się je rozsypywać na wilgotną glebę, po czym delikatnie powinniśmy je wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi. Najlepszą pogodą na wapniowania jest dzień bezwietrzny, dzięki czemu wapno nie będzie rozdmuchiwane przez wiatr.