Drapaki i zabawki dla kota – jakie wybrać?

Jak wskazują koci behawioryści, zabawa z kotem jest jednym z najważniejszych aspektów opieki nad nim. Dlaczego? Jest ona formą rozwoju młodych kotów i sposobem zapewnienia im prawidłowego funkcjonowania w dorosłym życiu. Dlatego wybór zabawek dla kotów bywa wyzwaniem. Niżej opisujemy, czym kierować się przy wyborze drapaków oraz zabawek dla kocich pupili.

Dlaczego zabawa z kotem jest tak ważna?

Wybór odpowiedniej zabawki dla naszego zwierzaka zapewni właściwą rozrywkę, minimalizując nudę, która może doprowadzić go do frustracji. Kot pozbawiony odpowiedniej rozrywki przeważnie szuka ciekawych alternatyw wśród domowych sprzętów, powodując zniszczenie np. mebli. 

Na polskim rynku posiadacze kotów znajdą szeroki asortyment zabawek umilających czas ich zwierzakom. Najchętniej wybierane zabawki to włochate myszy czy piłeczki. Zabawki często wyposażone są również w dźwięki wymuszające koordynację ruchową u kotów. 

Same zabawki, często grają rolę „zdobyczy”, a ma to wpływ na umiejętności związane z cyklem łowieckim, który składa się z polowania, złapania ofiary, zabawy i zjedzenia zdobyczy, toaletą, a finalnie kończy się odpoczynkiem. Asortyment sklepów zoologicznych jednak nie ogranicza się jedynie do zabawek imitujących ofiary. Do wyboru również mamy zabawki kreatywne – istotnie stymulujące zmysły kota.

Czym kierować się przy wyborze drapaka?

Zanim zdecydujesz się kupić drapak dla swojego kota, musisz wziąć pod uwagę kilka aspektów. Ważną kwestią jest ilość kotów w domu. W przypadku kilku zwierzaków lepszym wyborem będzie większy drapak z paroma platformami czy hamakami, tak aby zapewnić każdemu zwierzęciu swobodę. Jeśli masz jednego kota, drapak powinien być dopasowany do jego wieku i rasy. 

Przy wyborze drapaka ważne jest bezpieczeństwo, a więc najlepiej wybierać drapaki z materiałów o wysokiej jakości. Warto zastanowić się również nad tym, czy chcemy zapewnić pupilowi drapak wielofunkcyjny, czy  ma on jedynie umożliwić ostrzenie pazurków. Zaletą tych pierwszych jest to, że zapewniają miejsce do odpoczynku oraz dodatkowe urozmaicenia w postaci budek czy hamaków. Przed kupnem drapaka zastanów się, w jakim miejscu w domu chcesz go postawić. W przypadku ograniczonej powierzchni wybierz model kompaktowy, który się rozkłada, natomiast jeśli masz dużo miejsca w domu, możesz analogicznie wybrać duży drapak. Na końcu należy wziąć pod uwagę również budżet – im większy i lepiej wyposażony drapak, tym droższy. 

Wzięcie pod uwagę ww. aspektów z pewnością pomoże przy wyborze, ponieważ na polskim rynku mamy do wyboru mnóstwo modeli drapaków. Sklepy zoologiczne oferują drapaki słupkowe (często doposażone w półeczkę do leżenia), pionowe (montowane do ściany), narożne (zakładane na rogi kanap, foteli czy mebli), poziome (przypominające legowiska) oraz drzewka (najbardziej rozbudowana propozycja posiadająca platformy oraz dodatkowe zabawki).

Jakie zabawki są najlepsze dla kotów?

Także i w przypadku zakupu zabawek sprawa nie jest prosta. Właściciele kotów przed transakcją powinni obserwować swojego zwierzaka, aby mieć pewność, że dana zabawka go zainteresuje. Ciekawym sposobem na zachęcenie kota do zapoznania się z nową zabawką jest włożenie do niej ulubionego przysmaku. Najpopularniejszymi zabawkami są piłeczki, maskotki – myszy, wędki, zabawki elektryczne, edukacyjne czy laserowe. Jak widać, wybór jest spory.