Niewielu ludzi spacerujących od czasu do czasu po lesie zdaje sobie sprawę z tego, że zdecydowana większość lasów w Polsce to lasy gospodarcze. Pomijając pomniki przyrody, tereny parków narodowych czy obszary szczególnie cenne przyrodniczo drzewa w naszym kraju zostaną ścięte zanim osiągną wiek stu lat i to niezależnie od gatunku. Do czego współcześnie wykorzystuje się wycinane drzewa?
Produkcja mebli
Wbrew temu co jeszcze kilkadziesiąt lat temu mówili eksperci z branży meblarskiej drewno jako podstawowy materiał z którego wytwarza się meble nie tylko nie zniknęło, ale wręcz ma się doskonale. Wyroby z tworzyw sztucznych czy innych, alternatywnych materiałów są co prawda spotykane, jednak ich popularność nie może konkurować z drewnem. Dlaczego? Być może ze względu na przywiązanie ludzi do tradycji. Jeśli rzeczywiście tak jest proces zastąpienia drewna tworzywami sztucznymi musi po prostu potrwać nieco dłużej.
Produkcja papieru
W ostatnich latach zapotrzebowanie na papier nieco zmalało. Dzieje się tak ponieważ coraz mniej ludzi zamiast tradycyjnych książek i gazet wybiera internet i technologie cyfrowe. Zapotrzebowanie to będzie spadać jednak tylko do pewnego momentu – papier nadal będzie wykorzystywany w opakowaniach ze względu na to, że jest lekki i po prostu tani, nawet całkowite wyeliminowanie papierowych książek i pism nie zaowocuje wyeliminowaniem zapotrzebowania na wycinkę.
Dbanie o kondycję lasu
Leśnicy tłumaczą często, że drzewa wycina się w dużej mierze dla ich własnego dobra. Im starsze jest drzewo tym większe istnieje ryzyko że zapadnie na chorobę która następnie przeniesie się na inne drzewa. Wycinać należy również drzewa wykazujące niepokojące objawy, np. takie w których zalęgł się kornik. Faktem jest jednak, że znikają nie tylko stare drzewa, ale przede wszystkim młode i zdrowe, więc podstawową przyczyną ich wycinania nie jest kwestia ekologiczna, ale ekonomiczna.
Duże kontrowersje budzi kwestia wycinania drzew na terenach wyjątkowo cennych przyrodniczo, np. w Puszczy Białowieskiej.