Kiedy stosować wapno nawozowe?

Jeżeli Twoją pasją są prace ogrodnicze, to z pewnością wiesz, czym jest i do czego służy wapno nawozowe. A jeśli dopiero zaczynasz przygodę z prowadzeniem własnej działki, to ten tekst na pewno dostarczy Ci cennej wiedzy na temat pielęgnacji roślin. Bo w największym skrócie wapno nawozowe służy właśnie do tego, żeby pielęgnować i właściwie odżywiać rośliny. Choć nie tylko. Bowiem możemy użyć je również wtedy, kiedy mamy do czynienia z ziemią zakwaszoną, o niskim poziomie pH. Stosując wapno, pH się podniesie, a gleba tym samym zostanie odkwaszona. Jednym słowem wapno jest sprzymierzeńcem każdego ogrodnika!

W trosce o piękno roślinności

Czasami spacerując, podziwiamy ogrody, w których rośnie bujna i piękna roślinność, podczas gdy nasza nie do końca spełnia nasze oczekiwania. Czasami tłumaczymy sobie to tym, że po prostu nie mamy tak zwanej ręki do roślin, a prawda może okazać się dużo bardziej banalna i wiązać się z tym, że rośliny nie mają odpowiednich warunków do tego, żeby rosnąć. Lekarstwem może okazać się wapno nawozowe. Jedną z jego właściwości jest to, że dostarcza do gleby cennego pierwiastka, jakim jest właśnie wapń, a ten z kolei umożliwia pobieranie oraz przyswajanie m.in. magnezu, potasu, fosforu i innych mikroelementów, które są rośliną niezbędne do życia. Co ważne i warte podkreślenia, za wapno nawozowe wcale nie zapłacimy dużo. Cena za kilogramowe opakowanie zamknie się w kwocie kilku złotych, co oznacza, że każdego jest stać na to, żeby odpowiednio zadbać o rośliny w swoim ogrodzie.

Kiedy wapniować glebę?

Najczęściej możemy spotkać się z zaleceniami, które mówią o tym, że wapniowanie gleby należy przeprowadzić późną jesienią. A zatem wtedy, gdy rośliny zakończą już swoją wegetację. Ewentualnie można tę czynność wykonać również zimą oraz bardzo wczesną wiosną. Z uwagi na to, że wapno nawozowe jest sypkie i pyli, to też powinno się je rozsypywać na wilgotną glebę, po czym delikatnie powinniśmy je wymieszać z wierzchnią warstwą ziemi. Najlepszą pogodą na wapniowania jest dzień bezwietrzny, dzięki czemu wapno nie będzie rozdmuchiwane przez wiatr.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *