Jak pielęgnować palmy w domu?

Palma to idealna propozycja dla osób, które chcą wprowadzić trochę egzotycznego klimatu do domu. Ważna jest prawidłowa pielęgnacja takiej rośliny, aby nasz rajski klimat nie skończył się przedwcześnie. Jeśli jesteś posiadaczem palmy, koniecznie przeczytaj naszą publikację. Niżej znajdziesz 5 zasad dotyczących pielęgnacji palmy w domu.

Podaruj palmie trochę słońca

Palma pokojowa zazwyczaj lubi zaczerpnąć promieni słońca w sezonie, dlatego dobrym pomysłem będzie jej wystawienie na zewnątrz. Warto jednak pamiętać, aby nie wystawić swojej palmy na zbyt mocne słońce, aby nie skończyło to się oparzeniami. Oparzenia najczęściej występują w postaci brązowych plam na liściach. 

Wystawienie palmy na zewnątrz działa na nią pozytywnie, jednak należy to robić stopniowo i powoli. Przez pierwsze 2 tygodnie palma powinna znajdować się na zewnątrz w miejscu półcienistym. Po przejściu okresu buforowego można przenieść palmę do miejsca docelowego. 

Zanim jednak zdecydujesz się na jej wystawienie, upewnij się, czy Twojej palmie to nie zaszkodzi. Przykładowo daktylowiec oraz szorstkowiec lubią dużo słońca, natomiast palma areka lepiej czuje się w miejscach lekko zacienionych.

Zadbaj o odpowiedni poziom wilgotności powietrza

Palmy dobrze znoszą powietrze o małej wilgotności. Z tego względu, warto przyjrzeć się wilgotności powietrza w naszym domu i w razie potrzeby je nawilżyć. Można to zrobić przy pomocy dedykowanego nawilżacza, ale również przy pomocy odpowiednich metod pielęgnacyjnych. By zabezpieczyć liście przed wyschnięciem, warto serwować naszej roślinie od czasu do czasu prysznic lub postawić pod palmę podstawkę zawierającą kamienie z wodą.

Podlewaj według harmonogramu dla kupionego gatunku

Podlewanie palm jest bardzo ważne, dlatego należy to robić zgodnie z zaleceniami dla danego gatunku. Oprócz tego podlewanie jest zależne również od wielkości i rozmiarów naszej rośliny oraz temperatury otoczenia. Dlatego nie można stwierdzić, że daną palmę należy podlewać dwa razy w tygodniu. Jednak możemy stosować powszechne wytyczne, które wskazują, że podczas okresu letniego należy podlewać palmę intensywnie. Następnie należy wylać wyciekającą wodę z doniczki, aby uniknąć gnicia (doniczka powinna posiadać dziurki).

Podlewaj tylko wtedy, gdy to potrzebne

Kolejna wskazówka dotycząca podlewania. Palmy należy podlewać tylko, jeśli jest to konieczne, ponieważ zbyt duża ilość wody najczęściej prowadzi do jej śmierci. Jak rozpoznać, że palma potrzebuje wody? Po powierzchni ziemi znajdującej się w doniczce – jeśli jest sucha to znak, że można podlać palmę. Przyjmuje się, że latem wierzch ziemi może być  suchy już po 3 dniach od podlewania, natomiast w okresie zimowym okres wysychania znacznie się wydłuża.

Pamiętaj o nawożeniu

W czasie wegetacji naszej palmy niezbędne jest jej nawożenie zapewniające odpowiedni rozwój. Jeśli zapomnimy o nawożeniu, nasza roślina z czasem może zwyczajnie umierać z głodu. Dlaczego? ?Składniki odżywcze znajdujące się w ziemi po pewnym czasie się kończą, co wymusza ich uzupełnienie (podobnie jest z uzupełnianiem naszej domowej lodówki).