Jak nauczyć mówić papugę?

Dlaczego chcemy mieć w domu papugę? Jak wiadomo to nie tylko piękne, ale również aktywne ptaki, a aktywność ta często przejawia się w naśladowaniu naszej mowy. Czy wszystkie gatunki papug można nauczyć mówienia i jak się do tego zabrać, aby efekty były atrakcyjne nie tylko dla nas, ale aby dawały satysfakcję również samej papudze?

Po pierwsze – należy stwierdzić, że istnieją pewne różnice między płciami – samczyki zazwyczaj poznają szybciej większą liczbę słów, z kolei samiczki wymawiają słowa wyraźniej.
Jeśli zależy nam na „gadającej” papudze, warto pomyśleć o afrykańskim gatunku żako. Podobnie – o amazonce, wywodzącej się z Ameryki Południowej.

Pomimo tego, że najpopularniejszym gatunkiem utożsamianym z mówieniem jest ara – to na pewno nie nadaje się do małego domu, potrzebuje bowiem sporo miejsca, ponadto jej głos potrafi być naprawdę doniosły… w związku z tym na pewno nie warto wchodzić w konflikt z niekoniecznie zachwyconymi sąsiadami!

Świetnie z naśladowaniem mowy ludzkiej radzą sobie także kakadu, ale są zdecydowanie bardziej wymagające np. od amazonek.

Jeśli już zdecydowaliśmy się na zakup papugi, która dobrze „rokuje” pod względem gadatliwości – czas przystąpić do lekcji…

Im ptak jest młodszy, tym szybciej opanuje sztukę wymawiania słów (podobnie jak my, gdy uczymy się języków obcych). Nie oznacza to jednak, że starszej papugi nie nauczymy różnego zasobu słów – potrzeba będzie jedynie nieco więcej cierpliwości, poza tym ptaki, podobnie jak ludzie – są mniej lub bardziej uzdolnione, wiele więc zależy od konkretnego osobnika i jego możliwości „edukacyjnych”.

Na czas nauki kolejnych słów, warto zachować kontakt z papugą, a więc zasadne będzie wypuszczenie jej z klatki i trzymanie jej blisko siebie. Ptak będzie wówczas łatwiej zapamiętywał nie tylko dźwięk wymawianych przez nas słów, ale skojarzy je też z określoną mimiką i gestami.

Zaczynajmy naukę od prostych i wyrazistych słów. Oczywiście najpopularniejsze to: „cześć”, „dzień dobry”, „do widzenia” i imiona domowników.

Nie zapominajmy o nagradzaniu ptaka, gdy wykaże postępy w nauce. Nagrody spodobają mu się i zachęcą do dalszej nauki – będzie kojarzył wymawianie słów np. z ulubionymi owocami.