Kiedy należy używać wapna?

Większość gleb w Polsce jest zakwaszona. Jest to spowodowane głównie działalnością człowieka, a po części także naturalnymi procesami zachodzącymi w glebie. Popularnym sposobem odkwaszania jest wapno z certyfikatem ekologicznym. Kiedy warto stosować je na polu?

Wapno z certyfikatem ekologicznym – kiedy stosować?

Wapnowanie gleby jest zabiegiem zapewniającym optymalny wzrost roślin. Kwaśny odczyn powoduje, że niektóre gatunki warzyw i zbóż nie dają obfitych plonów, a nawet przestają zdrowo rosnąć. Bardzo często zdarza się także, że zakwaszona gleba powoduje choroby, a nawet problemy z przyswajaniem składników odżywczych u wielu gatunków roślin. Dopiero zabieg wapnowania przeprowadzony najlepiej wapnem z certyfikatem ekologicznym przywraca optymalne pH gleby.  

Rodzaje wapna, które można stosować

Zabieg wapnowania, można wykonać kilkoma rodzajami wapnia, takimi jak m.in.

  • tlenowe,
  • węglanowe,
  • dolomitowe.

Wapno tlenkowe nazywane jest również palonym, jest to tzw. wapno budowlane. Ma wysoką reaktywność dzięki temu działa bardzo szybko. Stosowany jest na ciężkich glebach, które są mocno zakwaszone. Nie może być stosowane tuż przed siewem, bo może zniszczyć całą uprawę.

Najbezpieczniejsze w stosowaniu jest wapno węglanowe, które występuje naturalnie w przyrodzie i jest składnikiem skał wapiennych. Wolniej wchodzi w reakcję z glebą, dzięki temu działa dłużej i ma większą skuteczność w odkwaszaniu. Używa się go na glebach delikatnie i średnio zakwaszonych. Wapno granulowane zaleca się stosować do wzbogacania roślin o składniki odżywcze. Jest łatwiejsze w aplikacji – nie pyli podczas nawożenia. Najwolniejsze działanie ma wapno dolomitowe, po zastosowaniu na polu uprawnym efekt jest widoczny po kilku latach. Pamiętaj, zawsze stosuj wapno z certyfikatem ekologicznym.