Zakup żywej choinki w doniczce

Kupując na święta żywą choinkę w doniczce, musimy pamiętać o kilku zasadach, zwłaszcza jeśli chcemy przesadzić ją na wiosnę do ogrodu. Na co zatem należy zwracać uwagę przy zakupie takiej choinki i jak ją pielęgnować?

Jaką choinkę wybrać?

Najlepiej, jeśli uda nam się kupić drzewko, które od początku było hodowane w pojemniku, gdyż tylko takie mamy szansę zasadzić w ogródku. Niestety, większość sprzedawców przesadza choinki tuż przed sprzedaniem, uszkadzając przy tym bryłę korzeniową. Takie działanie przyczynia się do usychania drzewka, gdyż czerpie ono wodę dzięki korzonkom włośnikowym, a te zazwyczaj są przycinane podczas przesadzania. Ważne jest także, by choinka miała ładne, zielone igły. Żółte bądź czerwone świadczyłyby o usychaniu drzewka.

Jak aklimatyzować drzewko?

Niewiele osób wie, iż choinkę w doniczce należy stopniowo przyzwyczajać do pokojowej temperatury, w jakiej będzie stała co najmniej kilka dni. Najpierw trzeba ją trzymać w temperaturze 4-5oC, potem umieścić w pomieszczeniu, którym będzie ok. 10oC ciepła. Dopiero na koniec można ją umieścić w pokoju, stawiając ją jak najdalej od grzejników i kaloryferów, w miejscu średnio albo mało nasłonecznionym. Należy przy tym pamiętać o obfitym podlewaniu choinki.

Jak je przechowywać po świętach?

W ciepłym pomieszczeniu choinka może być trzymana najwyżej 10 dni. Potem, przed wyniesieniem na balkon, również trzeba stopniowo przyzwyczajać drzewko do zmiany temperatury. Najlepiej na kilka dni umieścić je w chłodnym, jasnym pomieszczeniu, a potem – o ile nie ma przymrozków – wynieść na balkon. Korzenie choinki należy zabezpieczyć przed przemarznięciem, owijając doniczkę tekturą falistą, słomianą matą albo inną ciepłą tkaniną. Pojemnik z drzewkiem można też umieścić w pudle wypełnionym styropianem. Tak zabezpieczone może doczekać wiosny na balkonie lub tarasie.

Przy odpowiedniej pielęgnacji i nawodnieniu nasza świąteczna choinka ma szansę przetrwać Święta Bożego Narodzenia w dobrym stanie tak, by po ociepleniu i rozmarznięciu gleby zostać przesadzona do przydomowego ogródka i cieszyć nasze oczy przez kolejne lata.