Najczęstsze choroby u psów

Decydując się na psa musimy sobie zdawać sprawę z tego, że bierzemy na siebie dużą odpowiedzialność. Decyzja o adopcji czworonoga – czy to z hodowli rasowej, czy też ze schroniska – oznacza, że będziesz się nim dobrze opiekować. Dbać, by miał zawsze pełną miskę wody, by nie chodził głodny, by mógł załatwić swoje potrzeby, a inni nie musieli po Was sprzątać.

Pies to wspaniały towarzysz, który jednak, czasami, choruje. Warto wiedzieć, jakie są objawy najpowszechniej występujących chorób, na które może zapaść nasz przyjaciel.

Choroby odkleszczowe
Nie ma chyba psa, który nie złapałby kiedyś kleszcza. Tak samo jak u ludzi, tak i u psów insekty te mogą powodować groźne choroby, w tym te najlepiej znane: boreliozę oraz bebeszjozę. W przypadku boreliozy, objawy to zapalenie, wędrujący rumień, gorączka, brak apetytu. Bebeszjoza charakteryzuje się ogólną bolesnością, zwłaszcza w trakcie ruchu, osowiałość, szybkie męczenie się, ciemniejszy niż zwykle mocz. Bebeszjoza nieleczona może być nawet śmiertelna, borelioza prowadzi do ciężkich powikłań, z zapaleniem wsierdzia włącznie.

Wścieklizna
Chyba najlepiej znana choroba, która grozi naszym zwierzakom – i nam. Co ciekawe i trochę straszne zarazem, gdy możemy już zaobserwować objawy wścieklizny, właściwie nie ma ratunku – śmiertelność jest całkowita. Dlatego tak ważne jest, by zapobiegać (obowiązkowe w Polsce szczepienia) i, w razie konieczności, reagować – informując weterynarza o potencjalnym niebezpieczeństwie w razie pogryzienia naszego czworonoga przez innego, nieznanego psa.

Parwowiroza
Bardzo groźna choroba wirusowa, która powoduje poważne odwodnienie organizmu psa. Nieleczona kończy się śmiercią. Objawy to osowiałość, brak apetytu, uporczywe wymioty, wodnista, krwawa biegunka. Leczenie polega na nawadnianiu za pomocą kroplówki i ścisłej diecie. Choroba jest najpowszechniejsza u szczeniąt, jednak starsze, nieszczepione psy również mogą zachorować, jednak zazwyczaj przechodzą chorobę łagodniej.

Nosówka
Bardzo zaraźliwa choroba psów, występująca zwłaszcza w obszarach miejskich. Podstawowym objawem jest wysoka gorączka oraz wycieki z nosa i uszu. Może przyjąć postaci: jelitową, oddechową i nerwową. W przypadku tej ostatniej często dochodzi do uszkodzeń mózgu. Jedyna forma profilaktyki to szczepienia ochronne.