Czy sztuczne choinki są ekologiczne?

Rosnąca świadomość społeczna na temat ekologii sprawia, że coraz więcej osób angażuje się w dbanie o środowisko naturalne. Nie oznacza to, że każdy powinien zrzeszać się w profesjonalnych organizacjach. W zupełności wystarczy jeżeli wszyscy ludzie będą postępować rozważnie i dbać o stan swojego otoczenia. Recycling nie jest już ciekawostką, tylko sukcesywnie staje się standardem. Ponadto tworzywa sztuczne są ograniczane i wypierane przez materiały, które stanowią mniejsze zagrożenie dla przyrody.

Żywa choinka ekologiczna

W takiej sytuacji można zacząć się zastanawiać czy istnieje coś takiego jak ekologiczna choinka. Taka refleksja często przywodzi na myśl los żywych drzewek, które przecież są wycinane, aby później mogły oczarować gości zasiadających przy wigilijnym stole. Z pozoru mogłoby się wydawać, że święta to tylko taka ludzka fanaberia, po dwóch tygodniach drzewko trafia na śmietnik, a cierpią na tym lasy. W tym przypadku nie ma jednak powodu do obaw. Od wielu lat zakładane są specjalne szkółki, które mogą całkowicie zaspokoić potrzeby konsumentów w okresie świątecznym. W efekcie nie ma konieczności prowadzenia wycinki na terenie lasów. Z pewnością opisywane rozwiązanie uchodzi za znacznie rozsądniejsze niż w przeszłości.

Sztuczna choinka ekologiczna

W trakcie klasycznego procesu wytwarzania sztucznych choinek dochodzi do emisji gazów cieplarnianych oraz innych surowców, które nie mają korzystnego wpływu na środowisko naturalne. W efekcie ciężko jest o postępowanie w myśl założeń ekologii. Producenci starają się jednak działać bardziej odpowiedzialnie, dlatego sięgają po mniej inwazyjne rozwiązania. Jedną z metod jest wykorzystanie polietylenu w trakcie produkcji. Eksploatacja wspomnianego tworzywa nie niesie za sobą tak wielu negatywnych rezultatów.

Nie należy jednak zapominać, że sztuczna choinka przetrwa w warunkach domowych o wiele dłużej niż jej naturalny odpowiednik. Kilka tygodni stanowi absolutnie maksymalny okres, kiedy żywe drzewko musi zostać zwrócone naturze.

Czasem jednak okazuje się, że czas nie był dla rośliny łaskawy i ze względu na uschnięcie musi zostać wyrzucone. Alternatywę stanowią ekologiczne choinki sztuczne jak żywe, które wypadają znakomicie pod tym względem. Produkt wykonany z wysokiej jakości materiałów, pochodzący od renomowanego producenta może przetrwać nawet kilkanaście lat. Co więcej przez cały ten okres zachowa wszystkie swoje walory estetyczne, więc będzie wciąż olśniewać swoim pięknem. Uzyskanie takiego efektu zależy głównie od użytkowników, którzy powinni zadbać o zapewnienie stosownych warunków przechowywania. Musi to być suche miejsce o umiarkowanej temperaturze.