Zakochani w kamieniach

„Jego/jej serce było jak głaz” – mówi znana fraza. Czy można zakochać się w kamieniu? Otóż można, i to od pierwszego wejrzenia. Kamień naturalny wykorzystywany jest przy budowie budynków do celów dekoracyjnych w zasadzie od początków budownictwa.

Jeśli byłeś w jakiejś katedrze i wywarła ona na tobie piorunujące wrażenie, to głównie sprawiło to użycie kamienia naturalnego jako dekoracji. I nie mówię tu o zwykłych polnych kamieniach.

Najczęściej używane kamienie w budownictwie

Do najczęściej wybieranych kamieni naturalnych należą granit, marmur, piaskowiec, trawertyn i onyks. Każdy z tych kamieni jest inny – ma inną porowatość, twardość, wytrzymałość oraz kolorystykę. Ze względu na swoje cechy, każdy z nich ma swoje zastosowania oraz zalecenia w użyciu. Na przykład fachowcy nie zalecają używania onyksu jako blatu kuchennego. Znajduje on lepsze zastosowanie przy tworzeniu przepierzeń oraz okładzin ścian wewnętrznych.

Trawertyn

Nieco rzadziej wybierany jest o połowę tańszy od płyt marmurowych. Czym jest trawertyn? Jest to skała osadowa, wapienna. Zwany alabastrem egipskim, był używany już w starożytnym Egipcie do wyrobu waz oraz posągów. Świetnie nadaje się na posadzki, parapety czy schody.

Impregnat do kamieni naturalnych

Super! Staliśmy się właśnie właścicielami willi z marmurowymi posadzkami, granitowymi blatami oraz kafelkami z onyksu. Kolory kamieni są zgrane i tworzą harmonijny układ, miły dla oka. Jak sprawić, by ten urok i piękno były trwałe?

Wystarczy zastosować odpowiedni impregnat do kamieni naturalnych.

Czym charakteryzują się dobre impregnaty? Najlepsze z nich wykorzystują obecnie nanotechnologię, którą zachwyca się cały przemysł. Wystarczy warstwą impregnatu pomalować oczyszczoną i osuszoną powierzchnię. Nanocząsteczki preparatu wnikają w pory kamienia, tworząc kilkumilimetrową barierę ochronną. Zapobiega ona powstawaniu plam, zabrudzeń oraz erozji, a przy tym nie zakłóca naturalnego procesu „oddychania” kamienia.

Efekty specjalne

Jeśli użyjemy specjalnego impregnatu możemy uzyskać tak zwany „mokry efekt”, czyli głębię koloru na całej chronionej powierzchni.

Dekoracje ścienne

Jeśli staliśmy się pasjonatami kamienia, ale wciąż ogranicza nas budżet, super rozwiązaniem jest dekoracja ścienna. Wybór oczywiście pada na salon, tutaj możemy dekorację umieścić za telewizorem, lub za kanapą. Obydwa rozwiązania świetnie się sprawdzą i są coraz bardziej popularne. Więcej czasu spędzamy w kuchni? A może chcemy ozdobić ściany sypialni? Nic nie stoi na przeszkodzie, by udekorować kamieniem te pomieszczenia. Kolorystyka nas też nie ogranicza – i w tym tkwi urok kamieni naturalnych, że oferują gamę kolorów. Od czerni po biel, od zielonego po czerwony, każdy znajdzie coś dla siebie.