Style ogrodowe – znajdź własny!

Jeśli jesteś posiadaczem ogrodu lub dopiero się do tego przymierzasz na pewno przez Twoją głową przeszła myśl: “okej, mam ogród, ale…jak by to zrobić, żeby wszystko ze sobą współgrało? Jakie dać rośliny, jakie ozdoby?”. Pytania mogą i będą się mnożyć. Wybór stylu to nie taka prosta sprawa. Najważniejsze, by ten, który zostanie wybrany współgrał z Tobą i poniekąd odzwierciedla Twoją osobowość. Idealny ogród to taki, w którym czujesz się dobrze.

Styl nowoczesny

Najlepiej opisuje je słowo – minimalizm. Jego głównym “zadaniem” jest nie generowanie dodatkowej pracy. Stawia się na żywopłoty, trawy ozdobne i uprawę pojemnikową. Sama zieleń odgrywa tu zdecydowanie mniejszą rolę. Przy większych ogrodach tego typu stawia się na bardziej rozbudowaną część rekreacyjną. Ogród w tym stylu będzie przejrzysty, prosty i geometryczny. Charakterystyczne dla tego typu ogrodów jest łączenie elementów roślinnych z materiałami takimi jak drewno, tworzywa sztuczne, kamień, metal czy szkło. Jeśli zastanawiasz się nad dodatkami polecam szukać pod hasłami architektura ogrodowa+region, na przykład: architektura ogrodowa pomorskie, architektura ogrodowa gdańsk.

Styl angielski

Wizytówką ogrodu angielskiego jest nienaganny, zadbany trawnik. Sam ogród ma bardzo romantyczny charakter i wiele tajemniczych zakątków. Jest pełen kolorowych kwiatów oraz zapachów. Rabaty są utrzymane w stonowanej kolorystyce. Ogród w stylu angielskim przepełniają krzewy pnących róż. Nie znajdziemy tutaj również rzeźb czy fontann. Powszechnie wykorzystywanym materiałem poza kamieniem i drewnem jest cegła. 

Styl orientalny

Będzie to miejsce zarazem bardzo egzotyczne i wyróżniające, ale dość kosztowne. Jest to pewnego rodzaju miniatura krajobrazu. Nieodzownym elementem tego typu ogrodów są oczka wodne. Charakteryzują go trzy określenia: prostota, naturalność i harmonijność. Głównym elementem stylizacji orientalnego ogrodu, a jednocześnie rodzajem nawierzchni, jest równomiernie rozsypany żwir. Towarzyszą mu często, ze względu na swoje walory, pojedynczo rozmieszczone głazy o różnorodnych kształtach.

Styl formalny

Często nazywany jest stylem francuskim. Dlaczego? W ogrodzie formalnym najważniejszy jest porządek, minimalizm oraz geometria. Proste linie ścieżek, równo przystrzyżone rośliny, a także równo rozmieszczone rabaty. W ogrodzie formalnym dominują geometryczne kształty,kąty proste oraz symetria, którym podporządkowane są rośliny oraz architektura ogrodowa.

Jeśli chcesz się rozeznać warto zacząć od Google. Możesz wtedy zobaczyć przeróżne aranżacje i dodatkowe opisy, co dodatkowo pomoże Ci podjąć decyzję, jeśli się zastanawiasz. Kolejnym etapem będą dodatki – warto wtedy w Google wpisać, na przykład frazy: architektura ogrodowa pomorskie, architektura ogrodowa gdańsk lub inny interesujący region, by znaleźć wsparcie na kolejnym etapie urządzania przestrzeni. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *