Style ogrodowe – znajdź własny!

Jeśli jesteś posiadaczem ogrodu lub dopiero się do tego przymierzasz na pewno przez Twoją głową przeszła myśl: “okej, mam ogród, ale…jak by to zrobić, żeby wszystko ze sobą współgrało? Jakie dać rośliny, jakie ozdoby?”. Pytania mogą i będą się mnożyć. Wybór stylu to nie taka prosta sprawa. Najważniejsze, by ten, który zostanie wybrany współgrał z Tobą i poniekąd odzwierciedla Twoją osobowość. Idealny ogród to taki, w którym czujesz się dobrze.

Styl nowoczesny

Najlepiej opisuje je słowo – minimalizm. Jego głównym “zadaniem” jest nie generowanie dodatkowej pracy. Stawia się na żywopłoty, trawy ozdobne i uprawę pojemnikową. Sama zieleń odgrywa tu zdecydowanie mniejszą rolę. Przy większych ogrodach tego typu stawia się na bardziej rozbudowaną część rekreacyjną. Ogród w tym stylu będzie przejrzysty, prosty i geometryczny. Charakterystyczne dla tego typu ogrodów jest łączenie elementów roślinnych z materiałami takimi jak drewno, tworzywa sztuczne, kamień, metal czy szkło. Jeśli zastanawiasz się nad dodatkami polecam szukać pod hasłami architektura ogrodowa+region, na przykład: architektura ogrodowa pomorskie, architektura ogrodowa gdańsk.

Styl angielski

Wizytówką ogrodu angielskiego jest nienaganny, zadbany trawnik. Sam ogród ma bardzo romantyczny charakter i wiele tajemniczych zakątków. Jest pełen kolorowych kwiatów oraz zapachów. Rabaty są utrzymane w stonowanej kolorystyce. Ogród w stylu angielskim przepełniają krzewy pnących róż. Nie znajdziemy tutaj również rzeźb czy fontann. Powszechnie wykorzystywanym materiałem poza kamieniem i drewnem jest cegła. 

Styl orientalny

Będzie to miejsce zarazem bardzo egzotyczne i wyróżniające, ale dość kosztowne. Jest to pewnego rodzaju miniatura krajobrazu. Nieodzownym elementem tego typu ogrodów są oczka wodne. Charakteryzują go trzy określenia: prostota, naturalność i harmonijność. Głównym elementem stylizacji orientalnego ogrodu, a jednocześnie rodzajem nawierzchni, jest równomiernie rozsypany żwir. Towarzyszą mu często, ze względu na swoje walory, pojedynczo rozmieszczone głazy o różnorodnych kształtach.

Styl formalny

Często nazywany jest stylem francuskim. Dlaczego? W ogrodzie formalnym najważniejszy jest porządek, minimalizm oraz geometria. Proste linie ścieżek, równo przystrzyżone rośliny, a także równo rozmieszczone rabaty. W ogrodzie formalnym dominują geometryczne kształty,kąty proste oraz symetria, którym podporządkowane są rośliny oraz architektura ogrodowa.

Jeśli chcesz się rozeznać warto zacząć od Google. Możesz wtedy zobaczyć przeróżne aranżacje i dodatkowe opisy, co dodatkowo pomoże Ci podjąć decyzję, jeśli się zastanawiasz. Kolejnym etapem będą dodatki – warto wtedy w Google wpisać, na przykład frazy: architektura ogrodowa pomorskie, architektura ogrodowa gdańsk lub inny interesujący region, by znaleźć wsparcie na kolejnym etapie urządzania przestrzeni.