Przycinanie drzewek owocowych

Przycinanie drzewek owocowych to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki któremu drzewka będą lepiej owocować, a jeśli zabieg ten przeprowadzimy właściwie – czyli w optymalnej porze i w odpowiedni sposób – możemy być pewni, że zbiory będą nie tylko obfitsze, ale również owoce o wiele bardziej jakościowe – słodkie i soczyste.

Najwięcej problemów z przycinaniem drzewek mają początkujący ogrodnicy – obawiają się, że zaszkodzą drzewku. Tak się na pewno nie stanie, gdy uczynią to zgodnie z podstawowymi zasadami. A te są następujące:

Po pierwsze – z cięciem nie należy się spieszyć, bardzo młode drzewka nie potrzebują tego typu zabiegów, natomiast wtedy, gdy mają już kilka lat, a ich korony rozrastają się, może to spowodować, że ekspozycja owoców na światło słoneczne nie będzie równomierna, w związku z tym należy owocom dać „szansę” i przyciąć gałęzie. Korona drzewka nie powinna być zbyt gęsta.

Pamiętajmy, że cięcia tego rodzaju są ingerencją w żywy ustrój, jakim jest drzewo – należy je więc wykonać precyzyjnie i odpowiednio do tego przygotowanymi narzędziami. Zarówno specjalistyczne nożyce, sekatory czy piły muszą być zaostrzone – tępymi narzędziami nie wykonamy precyzyjnych ruchów i niepotrzebnie narazimy drzewko na „zranienia”.

Do przycinania drzewek owocowych musimy także wybrać odpowiednią porę. Przykładowo – cięcie zimowe należy przeprowadzić dopiero wtedy, gdy pogoda względnie się ustabilizuje i nie spodziewamy się nawrotu silnych mrozów. Jeśli się pomylimy, narazimy drzewko na przemarznięcie i w krańcowym przypadku – problemy z owocowaniem.

Kolejna zasada dotyczy „harmonogramu” przycinania – w zależności od gatunku drzewka. Najpierw przycina się jabłonie, z kolei czereśnie i wiśnie dopiero po zbiorach owoców (czyli latem).
I jeszcze jedna zasada dotycząca cięć – wart ją zapamiętać! Nie powinno się przycinać drzewek, które mają już ukształtowane pączki.

Często zastanawiamy się również, w jaki sposób przycinać nieco większe i starsze drzewka. Po pierwsze – nie obawiajmy się takiego zabiegu. Konieczne jest bowiem przycięcie górnej części ich koron – w ten sposób obniżymy wysokość drzewka, ale również wspomożemy je w „produkcji” owoców.