Mantis Shrimp – ustonogi

Posiada prawdopodobnie najbardziej skomplikowany narząd wzroku w całym królestwie zwierząt. Siła ciosów, jakie zadaje swoim ofiarom jest tak wielka, że powstaje potężna fala uderzeniowa, pobliska woda rozgrzewa się do temperatury tysięcy kelwinów, a do tego, parująca woda powoduje powstanie błysków światła. Jakby tego było mało, jest niesamowicie ładna. Kto? Ustonogi. Albo raczej krewetki-modliszki.

Wygląd
Ustonogi to niewielkie krewetkopodobne skorupiaki, które zazwyczaj dorastają do 10 centymetrów długości, choć zdarzają się i większe okazy. Największy ustonog kiedykolwiek złapany miał blisko pół metra. Charakterystyczną cechą wyglądu ustonogów jest ich fantazyjne kolorowanie.

Wzrok
Ustonogi są niezwykłymi stworzeniami. Ich oczy są prawdopodobnie najbardziej skomplikowanym narządem wzroku na planecie. Dla porównania: gdy człowiek widzi trzy kolory podstawowe, pies dwa, a motyl pięć, ustonogi widzą… szesnaście kolorów podstawowych.

Uderzenie
U ustonogów, szczególnie rozwinięta jest druga para szczękonóżek, które służą im zarówno jako narząd chwytny jak i obronny. Dzięki specyficznej budowie, szczękonóżki są w stanie uderzyć w przeciwnika z ogromną prędkością i energią, porównywalną z pociskiem z pistoletu kalibru .22. Kończyny skorupiaków poruszają się z tak dużą prędkością, że woda wokół nich paruje w fenomenie zwanym superkawitacją, wyzwalając przy tym niewielkie błyski światła. Jakby tego było mało, tworzy się fala uderzeniowa, która gwarantuje, że nawet, jeśli krewetka nie dała rady trafić w cel, zostanie on trafiony.

Usposobienie
Ustonogi, mimo kolorowego wyglądu, nie należą do miłych stworzeń. Są agresywne, i nie mogą być hodowane w akwariach; zarówno dlatego, że zdarzały się przypadki zbicia przez nie szkła, jak i dlatego, że najzwyczajniej w świecie zabijają pozostałych mieszkańców.

Inspiracja
Stworzenia te są tak niezwykłe, że inspirują naukowców do badań, między innymi nad ich budową zewnętrzną – spekuluje się, że mogą pomóc w zaprojektowaniu pancerzy bojowych dla żołnierzy przyszłości.