Łatwe w utrzymaniu rośliny doniczkowe

Rośliny doniczkowe są nie tylko jednym z atrakcyjniejszych elementów wystroju wnętrz (zarówno prywatnych, jak i firmowych, czy publicznych). Są one również naszym sprzymierzeńcem w walce z zanieczyszczonym powietrzem – skutecznie redukują tzw. smog elektromagnetyczny, który coraz bardziej nam doskwiera (w związku z permanentnym korzystaniem z różnych urządzeń elektrycznych).

Chociaż doceniamy walory estetyczne i ekologiczne roślin doniczkowych, nie wszyscy czujemy się na siłach, aby sprostać wymaganiom związanym z ich pielęgnacją. Na szczęście nie zawsze musimy być ekspertami – w wielu przypadkach wystarczy dosłownie minimum uwagi, by cieszyć się z pięknie prezentujących się i szybko rosnących roślin.

Godne polecenia dla osób, które nie mają większego doświadczenia z obchodzeniem się z roślinami doniczkowymi, są przede wszystkim te gatunki:

  • Drzewko szczęścia (grubosz drzewiasty)
    Nie jest zbyt wymagający – co prawda „lubi” dość częste podlewanie, ale jeśli jesteśmy zapominalscy pod tym względem, bez problemu poradzi sobie również w okresach „niedoboru” wody. Nie wymaga natomiast żadnych zabiegów pielęgnacyjnych (np. podcinania). Może cieszyć nasze oczy przez wiele lat – rośnie bardzo wolno, ale prezentuje się równie ładnie jako młoda, jak i już nieco starsza roślina. Pięknie kwitnie – musimy jednak pamiętać, że drzewko szczęścia nie powinno się znajdować w cieniu.
  • Aloes
    Jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Nie trzeba wiele wysiłku, aby cieszyła nasze oczy przez wiele lat. Nie lubi nadmiaru wilgoci – lepiej czasem zapomnieć o jej podlaniu, niż podlewać ją zbyt często i za dużą ilością wody. Aloes lubi światło – nie będzie dobrze rósł w zbyt ciemnym miejscu.
  • Zamiokulkas zamiolistny
    Na pewno znamy ten kwiat – nic w tym dziwnego – to jeden z popularniejszych gatunków kwiatów doniczkowych. Nie dość, że jest ładny, to nie stawia nam niemal żadnych wymagań. Ponieważ ma umiejętność magazynowania wody, nie potrzebuje częstego podlewania. Jeśli chodzi o ekspozycję – dobrze rozwija się w oświetlonym miejscu, ale to nie oznacza, że stanie mu się coś złego, jeśli znajdzie się w nieco bardziej zacienionej części pokoju.