Korona cierniowa – do domu czy do ogrodu?

Korona cierniowa, a ściślej wilczomlecz lśniący (łac. Euphorbia milii) to idealna botaniczna propozycja dla osób niechcących się martwić o podlewanie swoich roślin. Wilczomlecz lśniący jest sukulentem, czyli rośliną odporną na długookresowy brak wody. Dzięki swojemu pięknemu wyglądowi stanowi ozdobę zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Należy jednak pamiętać o jego trującym soku, który może być zagrożeniem dla naszych bliskich. Z tego powodu jedni trzymają tę roślinę w domu, a drudzy przyozdabiają nią ogród. Jeśli szukasz nowych inspiracji botanicznych, koniecznie przeczytaj ten artykuł.

Korona cierniowa – jasne i ciemne oblicze

Korona cierniowa mimo posiadania dużej ilości kolców nie jest kaktusem. Pochodzi ona natomiast z wilczomleczowatej rodziny, a jej bliskim krewnym jest poinsecja, czyli gwiazda betlejemska. Cała rodzina obejmuje dużą liczbę roślin, zarówno dzikich, jak i uprawianych jako ozdobne w domu.

Wilczomlecz lśniący nie jest wymagającą rośliną, ale wytrzymałą, dlatego łatwo się ją uprawia. Jednak zanim podejmiesz decyzję o zakupie, pamiętaj o jej ciemnym stronie, która może odstraszać ogrodników-amatorów. Wszystko przez toksyczny sok o mlecznym charakterze wydobywający się z liści oraz korzeni. Gdy dostanie się on do oczu lub nosa tworzy obrzęk oraz stany zapalne. Oprócz samego soku zagrożenie mogą stanowić również kolce, co wymusza na dorosłych większą uważność, aby dzieci nie kręciły się blisko donic z koroną cierniową. 

Liczba kolców zmienia się w zależności od rozwoju rośliny – najmniej posiada ich młoda roślina, natomiast najwięcej ma kilkuletni kwiat. Z tego powodu w czasie pielęgnacji kilkuletniej korony cierniowej należy zachować szczególną ostrożność, aby się nie pokaleczyć. Mając na uwadze powyższe informacje, botanicy odradzają uprawę tej rośliny w pomieszczeniach, w których przebywają dzieci oraz zwierzęta, aby zminimalizować ryzyko skaleczenia się.

Korona cierniowa – nie taka straszna jak ją malują?

Kolce oraz trujący mleczny sok nie oznaczają, że ta roślina nie ma żadnych atutów – wręcz przeciwnie. Przy zachowaniu należytej ostrożności wilczomlecz lśniący cechuje się w pierwszej fazie rozwoju zwartymi pędami i może osiągnąć nawet do 1,5 m wysokości. Po kilku latach pędy okrywają się brązową skórą i nabierają bardziej nieregularnych kształtów. Dlatego przed zakupem, warto zastanowić się, czy nasza roślina w dalszej fazie nie będzie przeszkadzała nam w mieszkaniu. Oprócz pędów atrakcją są również piękne, zielone liście oraz drobne kwiaty, które mogą mieć kolory np. biały, żółty czy pomarańczowy w zależności od wybranej odmiany.

Korona cierniowa – wymagania uprawne

Wilczomlecz lśniący jest rośliną łatwą w uprawie, dlatego częściej wybierają go ogrodnicy-amatorzy, którzy nie chcą poświęcać zbyt dużo czasu na pielęgnację rośliny. Kwiaty te potrzebują jasnego i ciepłego miejsca, gdzie będą się rozwijać w temperaturze ok. 24 ° C. Gdy kupisz koronę cierniową, podlewanie nie będzie problemem, ponieważ roślina ta nie potrzebuje dużo wody, należy uważać, by jej nie przelać.

Korona cierniowa – sadzić w domu czy w ogrodzie?

Korona cierniowa jest łatwa w uprawie, co umożliwia sadzenie jej zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Nie rzadko posiadacze domów z ogrodem na początku rozwoju rośliny uprawiają ją w doniczce, gdzie rozwija się w domu, a następnie przesadzają ją do ogrodu po osiągnięciu większych rozmiarów przekraczających możliwości metrażowe danego pomieszczenia. 

Decyzja o tym, gdzie sadzić wilczomlecz lśniący powinna zależeć przede wszystkim od tego, czy mamy warunki do jego posadzenia w domu, tak aby nie stwarzał on zagrożenia dla naszych bliskich. Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko skaleczenia się lub zatrucia drażniącym sokiem lepiej posadzić tę roślinę w ogrodzie.