Kim jest i czym zajmuje się architekt krajobrazu?

Większości z nas architekt krajobrazu kojarzy się głównie z projektowaniem ogrodów czy nasadzeń roślin. Jednak zawód ten ma znacznie bardziej szerokie spektrum obowiązków niż mogłoby się nam to wydawać. Osoba trudniąca się projektowaniem zieleni powinna posiadać wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych, artystycznych, socjologicznych, a także technologicznych. Efekty tej pracy widoczne są zarówno na terenach publicznych, jak i prywatnych.

Czym zajmuje się architekt krajobrazu?

Jak sama nazwa tego zawodu wskazuje – zajmuje się ogólnie pojętym krajobrazem i jego kształtowaniem. Do jego obowiązków należy przede wszystkim projektowanie terenu z uwzględnieniem jego rzeźby. Ponadto architekt krajobrazu zajmuje się gospodarką wodną, glebową, biorąc pod uwagę uwarunkowania klimatyczne oraz prawne. Istotne jest też otoczenie, musi zadbać o ład przestrzenny, artystyczny i powinien odpowiednio dysponować dostępnym budżetem otrzymanym od inwestora. Specjalista tego typu jest w stanie zaprojektować także ciągi komunikacyjne, zarówno ścieżki, podjazdy czy nawierzchnie nieutwardzone bądź utwardzone przy zachowaniu odpowiedniej kompozycji.

Precyzja i estetyka wykonania

Dobranie systemu nawadniania czy też odwadniania, dokonanie selekcji roślinności, która w danych warunkach nie tylko przetrwa, ale też okazale rozkwitnie, to tylko kilka kwestii składających się na poprawnie funkcjonujący ogród. Architekt krajobrazu nie tylko zajmuje się projektem, ale głównie jego działania mają na celu, to aby efekt przetrwał przez następne kilkanaście lat. Cała architektura zieleni musi być spójna. W jej skład wchodzą także wszelkiego typu zabudowania, tj. murki, altany oraz meble ogrodowe. Architekt krajobrazu w swojej pracy musi kierować się wiedzą na temat roślin i wyobraźnią, aby dany twór prezentował się bujnie. Istotne jest także wzięcie pod uwagę wszelkich przeciwwskazań, niebezpieczeństw występujących na danym terenie. Zapobieganie potencjalnym chorobom roślin sprawi, że zielony krajobraz przetrwa dłużej.

Wykonanie zgodnie z wizją klienta

Największym wyzwaniem architekta krajobrazu jest podołanie wymaganiom klientów. Specjalistę od projektowania zielonego krajobrazu powinna ograniczać tylko i wyłącznie własna wyobraźnia. Architekt krajobrazu musi wysłuchać zleceniodawcę i postępować zgodnie z zarysowaną przez niego ścieżką. Jednak musi to wszystko skonfrontować z wiedzą, którą posiada. Zagospodarowanie danego terenu musi być praktyczne i funkcjonalne.