Jak urządzić budę dla psa?

Twój pies spędza dużo czasu na zewnątrz? Z pewnością przyda mu się bezpieczne miejsce, w którym będzie mógł schronić się przed zimnem czy opadami. Idealnym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji buda dla psa; poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, jak urządzić dla swojego pupila idealną budę.

Czy buda w ogóle jest potrzebna?

Jeśli Twój pies spędza noce w domu, a zimą ciężko go wygonić na dwór, możesz zastanawiać się, czy zakup budy ma w ogóle jakikolwiek sens. Podpowiadamy: zdecydowanie ma! Buda to absolutna konieczność w przypadku psów mieszkających na dworze; psy o sierści odpowiedniej grubości – bernardyny, nowofunlandy czy owczarki – mogą bez problemu mieszkać poza domem, jeżeli zapewnimy im odpowiednie warunki i schronienie. Na dworze nie wolno trzymać psów o bardzo krótkim podszerstku, ponieważ wystarczy kilka godzin spędzonych na mrozie, by nabawiły się poważnych chorób. W tym wypadku buda przyda się jednak nie tylko podczas zimowych miesięcy, ale również latem. Psy potrzebują miejsca, w którym mogą schronić się przed zimnem czy deszczem lub po prostu odpocząć. Wygodna i odpowiednio ustawiona buda sprawi, że pies dużo chętniej będzie przebywał na dworze, dlatego warto zadbać o to, by miał do tego najlepsze warunki. Jaką budę dla psa wybrać?

Przede wszystkim zwróć uwagę na wymiary

Kluczową kwestią jest rozmiar budy dla psa: musi być na tyle duża, by pies zmieścił się w niej na stojąco i jednocześnie na tyle mała, aby jej wnętrze nie ulegało wychłodzeniu. Nie może być to zatem żaden ogromny apartament, choć w przypadku dużych psów buda będzie dosyć spora. Jak ustalić wymiary budy? Zacznij od zmierzenia psiego legowiska lub leżącego psa i dodaj do wymiarów ok. 20 cm. Jeśli chodzi o rozmiar wejścia, tu także należy wziąć pod uwagę wielkość psa: zmierz go od karku do ziemi i dodaj do wyniku co najmniej 5 cm. Zmierz również szerokość psa i dołóż do niej ok. 10 cm. Pamiętaj, że zbyt duży otwór może powodować dostawanie się do środka zimna, deszczu czy śniegu.

Zadbaj o ciepło!

Twój pies przebywa na dworze raczej sporadycznie i na noc wraca do domu? Nieocieplona buda z odpowiednią wyściółką wystarczy mu w zupełności. Jeśli jednak Twój pupil spędza dużo czasu w ogrodzie nie tylko latem, ale i podczas zimy, potrzebna będzie dodatkowa warstwa izolacyjna: w ten sposób zadbasz o bezpieczeństwo czworonoga i zarazem zapewnisz mu komfortowe warunki. Do izolacji najlepiej sprawdzi się styropian lub specjalne maty izolacyjne przyczepiane do ścianek budy – bez problemu można jest zamontować i zdemontować. Pamiętaj, że zimowa buda nie powinna być ustawiana bezpośrednio na ziemi lub kostce brukowej – możesz postawić ją na warstwie izolacyjnej lub nawet cegłach bądź wybrać model wyposażony w nóżki. Dach budy nie może być wykonany z łatwo nagrzewającej się i ostrej blachy – zamiast niej zalecany jest gont bitumiczny lub papa. Nie musisz budować domu dla psa samodzielnie: w ofercie sklepu internetowego znajdziesz wysokiej jakości, solidne budy dla psów wykonane z drewna.

Przejdźmy do wykończenia wnętrza: nawet najpiękniejsza buda nie będzie spełniała swojej roli, jeśli w jej wnętrzu nie znajdzie się wygodne legowisko. Choć wielu właścicieli odczuwa pokusę, by wewnątrz umieścić miękkie posłanie z bawełny, koce i poduszki, nie jest to najlepszy pomysł. Bardzo szybko wchłoną one wilgoć i przemokną oraz zaczną nieprzyjemne pachnieć, nie będą także chronić psa przed zimnem. Zamiast tego warto wybrać wyściółkę ze słomy: nie wchłania ona wody i bardzo szybko wysycha, możesz ją także bez problemu wymienić; zaleca się zmianę wyściółki ok. 2 razy w tygodniu. Na rynku zoologicznym znajdziesz także specjalne posłania dla psów ze specjalnym wodoodpornym, izolującym spodem z tworzywa sztucznego.

Łańcuch przy budzie? Wykluczone!

Przykuwanie psa łańcuchem do budy nawet w wyjątkowych sytuacjach nie jest dobrym rozwiązaniem. Choć polskie prawo dopuszcza trzymanie psa na uwięzi, nie może ono przekraczać 12 godzin na dobę, a długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry. Niektórzy właściciele zaznaczają, że łańcuch jest im potrzebny, by utrzymać psa w ryzach w przypadku wizyty gości czy fachowców. Jeśli jednak pies nie jest przyzwyczajony do uwięzi, okazjonalne przypinanie go do łańcucha jest źródłem wielkiego stresu, a ponadto jeżeli buda nie jest przymocowana na stałe do podłoża, pies może pociągnąć ją za sobą i zrobić sobie w ten sposób krzywdę. Twój pupil awanturuje się, gdy w pobliżu pojawia się hydraulik czy kurier? Zbuduj bezpieczny wybieg dla psa, w którym będzie mógł przebywać w przypadku niespodziewanej wizyty i jednocześnie będzie miał możliwość swobodnego poruszania – doskonale sprawdzą się w tym wypadku płoty deskowe.

A co z kotami?

Wolno żyjące koty jesienią szukają schronienia: możesz im pomóc i ustawić w odosobnionym miejscu specjalną budę dla kota. Drewniana buda dla kota z dodatkowym legowiskiem pozwoli dzikim kotom przetrwać zimę i schronić się przed zimnem oraz wilgocią. Nie możesz zabrać kota do domu? Ustaw dla niego budę w mało uczęszczanej części ogrodu.