Hodowanie gerber

Gerbery są prostymi, ładnymi kwiatami hodowanymi w szklarniach i oranżeriach, choć równie często występują jako kwiaty doniczkowe. Co należy o nich wiedzieć, aby długo cieszyć nimi oczy?

Pochodzenie

Gerbera należy do rodziny roślin astrowatych. W naturalnych warunkach występuje w Afryce Południowej i Wschodniej, a także w tropikalnych rejonach Azji i na Tasmanii. Nazwa rośliny pochodzi od nazwiska niemieckiego botanika Traugutta Gerbera żyjącego w XVIII w, choć jej istnienie odkrył w 1878 r. polski podróżnik Antoni Rehman.

Pielęgnacja

Roślinę należy hodować, umieszczając ją w ciepłym, jasnym i słonecznym miejscu. W lecie należy jednak unikać bezpośredniego nasłonecznienia. Gerbera lubi dużą wilgotność, dobrze też reaguje na zraszanie. Latem wymaga obfitego, najlepiej codziennego nawadniania. Zimą należy ograniczyć podlewanie, dbając jedynie, by podłoże było lekko wilgotne.

Podłoże

Gerbery najlepiej uprawiać, sadząc je w żyznej ziemi zasobnej w żelazo, magnez i minerały. Ziemia powinna być też dość lekka, pulchna i przepuszczalna. W okresie intensywnego wzrostu zalecane jest nawożenie, najlepiej biohumusem albo mieszanką przeznaczoną dla pelargonii – w tym jednak wypadku wskazane jest stosowanie połowy zalecanej dawki.

Rozmnażanie

Nowe rośliny uzyskujemy przez podział bryły korzeniowej lub poprzez wysiew nasion. Rozsadzenia najlepiej dokonać w marcu. Dorodne rośliny należy podzielić i pojedynczo zasadzić w doniczkach o średnicy 10 cm lub większych. Siew z nasion wykonuje się na przełomie lutego i marca. Po wykiełkowaniu, roślinki pikujemy do dużej skrzynki lub doniczki w odstępach 5 – 8 cm, a następnie przesadzamy do osobnych doniczek.

Szkodniki i choroby

Gerberom najczęściej zagrażają infekcje grzybowe, takie jak szara pleśń, oraz szkodniki: mączliki szklarniowe, przędziorki i mszyce. Roślinom można też zaszkodzić nadmiernym podlewaniem – wówczas występuje zgnilizna korzenia i rośliny niestety nie można już uratować.

Hodowanie gerberów wymaga wiedzy i dużej dozy ostrożności, by nie zaszkodzić roślinie np. nadmiernym podlewaniem. Nagrodą za pielęgnację rośliny będą pięknie rozwinięte kwiaty.