Domowa hodowla rzeżuchy

Kojarzy się z wiosną – jej zielone, delikatne listki o charakterystycznym zapachu są jedną z najpopularniejszych wielkanocnych dekoracji. Rzeżucha to jednak o wiele więcej niż tylko walory estetyczne. Ta z pozoru niepozorna roślinka o charakterystycznym, dość ostrym zapachu, wykazuje również właściwości lecznicze, jest niezwykle bogata w witaminy i minerały, szczególnie w: witaminę C, witaminy z grupy B, a także w magnez oraz w jod.

Jest idealnym środkiem na kłopoty z trawieniem, poprawia też pracę wielu organów układu pokarmowego. Ma właściwości dezynfekujące, okazuje się też skuteczna w redukcji poziomu cukru we krwi – z powodzeniem więc powinni ją stosować w swojej kuchni cukrzycy.

Rzeżucha nie jest zbyt wymagająca w uprawie – niezależnie, czy będziemy ją wysiewać na grządkach, czy w warunkach domowych. Wymaga średnio ok. kilkunastu do dwudziestu stopni Celsjusza, żeby szybko rosnąć. Rzeżuchę można wysiewać od wczesnej wiosny do pierwszych dni września (w zależności od pogody). Obecnie ten czas ulega przedłużeniu. W ogrodzie wysiewamy rzeżuchę co ok. dwa, trzy tygodnie.

W domu rzeżucha rozwija się ok. dwóch tygodni.

W jaki sposób siać rzeżuchę?

  • wybieramy naczynie (np. półmisek)
  • wykładamy je ligniną albo gazą i zwilżamy wodą,
  • rozprowadzamy na tak utworzonym podłożu nasionka rzeżuchy,
  • pamiętamy, by utrzymać wilgoć – wystarczy zwilżać podłoże jeden raz dziennie,
  • naczynie ustawiamy w miejscu w miarę jasnym.

Podobnie jak większość innych roślin, również rzeżucha nie rozwija się dobrze w ekstremalnych warunkach – zbyt duża ekspozycja na słońce może więc spowodować, że młode listki rzeżuchy szybko zżółkną i uschną. Z drugiej strony – także zbyt wiele wilgoci nie zadziała stymulująco na szybszy wzrost rzeżuchy – wręcz przeciwnie – dojdzie do procesów gnilnych i delikatne listki nie będą miały szansy urosnąć.

Warto zdecydować się na ogrodową lub domową uprawę rzeżuchy – roślina ta nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Jedyne, czego potrzebuje to minimum obserwacji. Możemy bez problemu zauważyć, czy rzeżusze brakuje nieco wody, czy światła.