Charakterystyka ostrokrzewu kolczastego

Ostrokrzew kolczasty, hodowany m.in. w Ameryce Północnej jako roślina ozdobna, coraz częściej stosowany jest w Polsce do zdobienia mieszkań i domów w okresie Bożego Narodzenia. Co warto wiedzieć o tej ciekawej roślinie?

Wygląd

Krzew ma dużą wartość dekoracyjną z uwagi na jaskrawoczerwone owoce kontrastujące się z intensywnie zielonymi, błyszczącymi i ostro zakończonymi liśćmi. Ani liści, ani owoców nie traci w okresie zimowym, przez co na tle białego śniegu wygląda nadzwyczaj atrakcyjnie i ładnie. Na 10-15-letnich krzewach może rosnąć

Hodowla

W polskich warunkach krzew jest jednak trudny w uprawie, gdyż nie toleruje mrozów poniżej –15oC. Dobrze zaś znosi częste przycinanie, dlatego jest idealną rośliną do formowania z niej żywopłotów. Nie ma też specjalnych wymagań co do gleby, nie szkodzi mu również zanieczyszczone, miejskie powietrze. Latem preferuje miejsca zacienione, gdyż silne słońce może zaszkodzić liściom krzewu. Nie lubi gwałtownych wahań temperatury ani silnego wiatru.

Trujące właściwości

Niewiele osób wie, iż liście i owoce tego pięknego krzewu są trujące. Zawierają m.in. alkaloid teobromina oraz glikozydy cyjanogenne. Z uwagi na swe właściwości należy uważać na bawiące się w ich pobliżu dzieci – czerwone owoce mogą im się wydać apetyczne i chętnie ich posmakują. Niestety taka degustacja spowoduje u nich wymioty i biegunkę. Z tych samych powodów owoców i liści ostrokrzewu nie powinny spożywać zwierzęta domowe.

Zastosowanie praktyczne

Ostrokrzew kolczasty bywa pokarmem dla dzikich zwierząt – w okresie zimowym jelenie skubią jego liście. Zaś w Anglii jego gałązki wieszano w oborach, gdyż wierzono, że ulatniające się z nich substancje pomagają zwalczać choroby skórne bydła, np. grzybicę. Napar z suszonych liści ostrokrzewu był wykorzystywany w medycynie ludowej do leczenia kataru, zapalenia opłucnej, ospy wietrznej, gorączki i reumatyzmu. A wilgotne okłady z kory oraz liści stosowane były w leczeniu złamań kości i zwichnięć stawów.

Fani Harry’ego Pottera doskonale pamiętają, iż jego magiczna różdżka została wykonana z drzewa ostrokrzewu kolczastego. Ten fakt dowodzi, iż ta roślina zasługuje na miano wyjątkowej – i ze względu na piękny wygląd, i ze względu na (potencjalnie) magiczne właściwości.